| Maria1211 a întrebat:

Bună, în ultimul timp am foarte multe coșmaruri.
Ma trezesc din cauza lor, trebuie sa stau ceva pana ma liniștesc și după, de cele mai multe ori am din nou un coșmar.
Am ajuns sa nu mai vreau sa ma culc.
Se intampla când sunt singura, când nu sunt singura sunt ok, visez ok sau nu visez.
Ce as putea sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să analizăm.
când nu sunt singura sunt ok.
De ce?
Pentru ce ești ok?
Fiindcă prezența celorlalți îți insuflă un sentiment de securitate, siguranță. Simți că ești ok, nu poți păți ceva, nimeni nu poate să facă nimic. Astfel, momentul somnului, care este periculos pentru oricine adoarme, este un moment o perioadă lipsită de primejdii. În timpul nopții, strămoșii noștri fără un adăpost, dormeau cu un ochi deschis, gata de fugă să își scape viața de un animal de pradă.
Dar împreună cu alții, securitatea crește te poți apăra.
Ce se întâmplă când ești singură.
În stare de veghe simțurile te ajută să controlezi mediul.
Dar inconștient știi, adormi, singur, cine te apără?
Asta știi inconștient că intri în zona de nesiguranță. Și cu acest sentiment inconștient te culci. Acest sentiment de nesiguranță se transformă în vis, în coșmar.
Ce poți să faci?
Să conștientizezi că locuința, ușile închise, pereții asigură protecție și nu vei păți nimic.
Dacă ești credincioasă atunci rugându-te simți protecția divinității și adormi cu sentimentul acestei protecții divine care acoperă frica ancestrală și adormi astfel liniștită.
Dacă nu crezi, atunci poți înlocui asta cu sugestie de liber cugetător, adică ne legată de ideea de divinitate.
Să repeți mantra - Curaj și încredere în mine- seara înainte de culcare.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Nu te mai uita la filme horror, stiri.
O rugaciune.

| Andrei200202 a răspuns:

Ce fel de coșmaruri? Coșmarurile sunt interpretări ale subconștientului in vis. Deci la ce te gândești ziua visezi noaptea.

| Maria1211 explică (pentru Andrei200202):

Pai, azi noapte am visat ca eram în casa și când s-a făcut noapte era o femeie mutilata într-o alta camera, m-am dus acolo, aveam un cuțit în mana și i-am spus ca o omor cu puterea credinței și mai apoi i-am tăiat capul, și apoi s-a mai întâmplat ceva dar nu îmi amintesc și m-am trezit.
În alte dați visez ca sunt eu omorâtă.

| Andrei200202 a răspuns (pentru Maria1211):

Obișnuiești să te uiți la filme horror sau de genul?

| awspam a răspuns:

Bucura te de ele. Mie îmi plac senzațile. La urma urmei e un vis hardcore hehe. Nu are ce rău să se intample

| Csander a răspuns:

Ce fel de cosmaruri?