| Elisabianca12 a întrebat:

Am si eu o intrebare. Cine poate sa-mi raspunda? Mama mea s-a operat in urma cu 3 ani de fibrom. Nu a avut probleme dupa operatie si nici nu au aparut complicatii. De dimineata, a gasit o pata rosie pe chilot. Aveti idee care ar putea sa fie cauza? Mentionez ca mama are varsta de 43 ani. Multumesc frumos

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Obligatoriu trebuie sa mearga la un control! --- sangele poate proveni din zona colului uterin ( un polip crescut in acea zona, spre exemplu). Mama ta ar fi trebuit sa stie ca, la o anumita varsta, chiar daca nu ai avut niciodata probleme in sfera genitala, preventiv, este bine sa-ti faci un test Babes Papanicolau o data la 2 ani.--- daramite cand ai avut probleme!

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca uterul si anexele nu au fost indepartate prin operatie odata cu tumora, atunci mama ta ar fi trebuit sa aiba, de atunci si pana acum, menstruatie ( chiar daca cantitativ mai mica decat inainte). Daca de atunci si pana acum nu a avut deloc menstruatie sau daca, odata cu indepartarea tumorii i-au fost indepartate uterul si anexele, acea pata devine suspecta si o obliga la un control de specialitate. Numai bine!

| Elisabianca12 explică (pentru alessia5158):

Doar uterul i-a fost indepartat. Si cum zicem, pana acum nu a avut probleme, crezi ca ar trebui sa mearga la un control de specialitate, nu? Multumesc frumos

| alessia5158 a răspuns (pentru Elisabianca12):

Obligatoriu trebuie sa mearga la un control! --- sangele poate proveni din zona colului uterin ( un polip crescut in acea zona, spre exemplu). Mama ta ar fi trebuit sa stie ca, la o anumita varsta, chiar daca nu ai avut niciodata probleme in sfera genitala, preventiv, este bine sa-ti faci un test Babes Papanicolau o data la 2 ani.--- daramite cand ai avut probleme!

| vicioasa a răspuns:

Oare dupa operatie i s-a facut oare histerectomie, adica i s-a scos uterul sau nu, in cazul in care nu oare nu s-ar putea sa-i mai fii ramas ceva fibrom micut care de 3 ani in coace a mai crescut?