| alice_2534 a întrebat:

Buna am si eu o intrebare de aproape 2sap ma dor sani in special (sfarcurile), mentionez ca menstruatia trebuia sa imi vina pe 26-27 iunie si nu mi-a venit, dar inainte sa imi vina pe 24-25-26 am luat pilule(anticonceptionale)si am si dureri abdominale imi puteti da un sfat? multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| rZv995 a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa te duci la doctor!
Si daca ai mai fost la doctor du-te la alt doctor!
Nu e de glumit!

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, du-te urgent la ginecolog. Nu stiu cine ti-a prescris tie contraceptive inainte de a incepe menstra, dar este un dezastru pentru sanatate. Uterul este grav afectat, fiindca primeste brusc multi hormoni intr-o perioada extrem de vulnerabila si poate face tumori in cateva saptamani. De asemenea, sanul tau a fost expus la un imens soc hormonal, care va avea efecte neplacute cativa ni buni de-acum inainte. daca ajungi urgent la un ginecolog bun si incepi un tratament potrivit (eventual te internezi o saptamana pentru investigatii amanuntite), poti reduce efectele negative la minim (adica sa ai in cateva luni o viata normala si un risc doar usor mai mare de tumori de uter si ovar)

Abh
| Abh a răspuns:

Ai facut o mare prostie, inainte de menstra, uterul tau e captusit cu endometru ce trebuia eliminat la mentruatie. Luind anticonceptionalele l-ai bulversat, normal ca te doare burta. Mergi la un ginecolog cat mai repede si spune-i ce ai facut. Contraceptivele orale se iau incepand din prima zi de menstra.