| ionela30 a întrebat:

Am si eu o intrebare: am luat timp de 6 luni anticonceptionale (Marvelon 21) iar luna aceasta am fost internata in spital 2 saptamani unde aveam destul tratament incat sa le mai iau asa ca m-am decis sa fac pauza o luna. Am facut dragoste cu prietenul meu neprotejat de vreo 2 ori (asa cum faceam si inainte sa incep pastilele) si acum vad ca nu mi-a venit menstruatia. mentionez ca luna trecuta mi-a venit pe 8 si in mod normal trebuia sa imi vina cu 2 zile mai devreme. Azi suntem in 7 si nici macar nu am dureri de burta. Intrebarea mea este urmatoarea: este posibil sa imi intarzie menstruatia datorita faptului ca am facut aceasta pauza de la pastile? sau ar trebui sa ma gandesc la ce e mai rau?

Răspuns Câştigător
| mihaMGB a răspuns:

Scumpa,este foarte posibil din cauza intreruperii anticonceptionalelor sa apara lipsa menstruatiei regulat, dupa cum bine stii acestea iti regleaza menstruatia, in lipsa lor acest echilibru calendaristic se pierde. Poate fi de asemenea si a2a posibilitate, si anume sarcina, avand in vedere ca dupa intreruperea pilulelor contraceptivelor fertilitatea creste considerabil, multe doritoare de copii apeland la folosirea lor indelungata urmata de aceasta pauza in care conceperea devine mult mai usoara.Pentru mai multa siguranta apeleaza la un test de sarcina, si data viitoare, in cazul unei astfel de pauze NU face sex neprotejat! Nu te grabi sa iti faci griji pana nu faci un test de sarcina.Stai linistita, spera ca va fi totul ok, si NU repeta greseala.happypupici

| ionela30 explică (pentru mihaMGB):

Multumesc frumos pentru sfaturi.Nu am mai apucat sa-mi fac testul de sarcina. mi-a venit menstruatia. Mereu ma panichez in privinta asta. va pup

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este posibil sa-ti intarzie menstruatia din cauza pauzei de pastile. dar cel mai probabil esti insarcinata, din cauza ca fertilitatea este maxima in prima luna dupa intreruperea contraceptivelor. Nu este nimic rau la care sa te gandesti, intarzierea este prea mica incat sa semnifice vreo boala sau ceva rau. poate fi ceva foarte bun: un bebelus sau ceva neutru: o mica dereglare de la intreruperea anticonceptionalelor.