| BiaBianca132 a întrebat:

Ma puteți ajuta cu un sfat. Am avut o mica raceala si mi-a întârziat menstruația. Trebuia sa Imi vina luna trecută in 22 si încă nu mi-a venit. Mi-am facut 2 teste de sarcina si ambele au iesit negativ. Am rar dureri abdominale. Un test de sarcina l-am facut dupa 10 zile de la întârzierea menstruației si celălalt dupa 5 zile. Imi puteți da un sfat? Ce ar trebui sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sa te duci urgent la ginecolog. O raceala foarte mare poate determina intarzieri serioase ale menstruatiei, dar ele nu vor depasi niciodata 5-7 zile. O intarziere mai mare ed 10 zile este intotdeauna periculoasa si nu trebuie neglijata in nici un fel. Probabil nu esti insarcinata, ceea ce este foarte ingrijorator. Intarzierea este foarte mare si tu deja ai cam intarziat la ginecolog (trebuia sa te duci undeva intre ziua 12 si ziua 15 de intarziere maxim).

| MihaiNicu23 a răspuns:

Daca au trecut 21 de zile de la ultimul contact sexual neprotejat ce coincide cu cele 10 ziele ale tale de intarziere atunci testul de sarcina confirma ca nu esti insarcinata, daca testul este facut mai devreme nu are aceeasi acuratete.