| aanonimm a întrebat:

am si eu o intrebare.eu si sotul meu ne dorim un copil dar nu apare, incercam de 3 ani, am fost la medici am facut analize si se pare ca el are oligoazoospermie moderata si eu o inflamatie la ovare si infectie urinara.am facut amandoi tratamente dar degeaba. a mai ramas sa fac eu o histerosalpingografie sa vad daca am trompele infundate dar am auzit ca daca am infectie urinara nu se poate. este adevarat? stie cineva vreun tratament pentru problema noastra? mersi:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cornulet a răspuns:

Pentru ca salpingografia presupune irigarea uterului si trompelor uterine cu substanta de contrast, e de la sine inteles ca daca exista o infectie genitala este contraindicata efectuarea salpingografiei pentru ca infectia s-ar disemina. Pentru tratament fa un consult la doctor.