| andreeaparvu16 a întrebat:

Buna ziua!
De cateva luni eu si soțul încercăm sa facem un copil, am incercat si in zilele fertile ținând cont ca am avut o infecție urinara care tot reapărea...acum am tratat-o si sper ca am scapat de ea, nu am fost la ginecolog, insa mi-am facut niste analize generale si au fost bune. Poate este absurd dar dupa ce el isi da drumul, stau putin in pat dar mai apoi urinez si pare ca tot ce a lasat iese afara odata cu urina, este normal? Ciclul este regulat însă cu dureri, dureri pe care nu doar eu am auzit sa le am, normale, burta, spatele, capul...
Va rog sa imi dati un sfat. Are ceva dacă pierd tot ce a lasat înăuntru?
Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| Robert2526 a răspuns:

Este normal sa iasa mare parte din sperma,ca isi face treaba gravitatia, nu asta este problema.
Daca ai dureri mai la menstruatie nu este deloc normal ( menstruatia nu este normal sa implice durere, cine zice asta habar nu are de capul lui)
Mergi la un consult ginecologic, inainte de a te gandi sa concepi un copil, este absolut necesara vizita la ginecolog.

Ps: Nu se ramane asa usor insarcinata, nu inseamna ca daca esti in perioada fertila este 100% sa ramai. Statistic vorbind, nu e nici macar 50% sansa.

Deci. Control ginecologic iar daca totul este bine, perseverenta si putin noroc.
Multa bafta

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca nu ai fost la un control ginecologic, intrebarea ta este irelevanta pentru noi.

| Violleta2022 a răspuns:

Analizele generale nu pot detecta o infectie sau o boala cu transmitere sexuala care iti inflameaza ovarele si trompele, de aceea este recomandat sa se faca investigatii gineoclogice daca doresti sa aflii adecvarata cauza pentru care nu ramai gravida.
Urinatuls i infectai urinara NU impiedica pe nimeni sa ramana gravida, ca-i imposibil sa ramai gravida prin tractul urinar la femei, odata ce este o gaura separata langa uretra numita vagin, unde se intampla sexul si numai pe acolo poti ramane gravida.