| Emmilia2345 a întrebat:

Buna!
Am și eu o întrebare la voi.
Am fost la țară și mi-au apărut niște blânde care au lăsat și semne după ce au mai trecut. Asta e a doua oară când mi-au apărut aceste blânde.
Prima dată tot când am fost la țară, mi-au apărut pe mâini, acum am avut pe burta și spate și pare că au lăsat și niște semne după ce au mai trecut.
Mentionez ca am fost la țară de două ori pe perioada de vară.
Aveti idee de la ce mi-ar putea apărea aceste blânde când merg la țară?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poate fi de la ceva insecte! Poate fi si de la mancarea facuta "mai ca la tara" si organismul tau nu este obisnuit, nu are imunitate. Copii care au trait la tara (ca mine) sunt altfel. Noi mancam fructe de pe jos, nespalate, cu mainile murdare dupa ce jucasem fotbal in praful drumului. Furam lubenita (pepene verde), o spargeam dand cu ea de o piatra si bagam mana sa scoatem miezul, apoi beam zeama ce ramanea. Voi, cei nascuti in puf (fara rautate o spun), sunteti mai sensibili la orice. Doar un medic iti poate spune de la ce sunt acele blande.

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

La tara pot fi mai multe cauze, in acest sens. Mai ales daca au multe animale.

| Violleta2022 a răspuns:

Sunt de la imbracamintea sintetica, purtata pe vreme foarte calduroasa care te-a iritat.
Imbraca numai imbracaminte de bumbac 100% si fa dus dimineata si seara, si nu vei mai avea nici un fel de blande sau mancarimi.