| Brunix a întrebat:

M-am trezit de dimineata cu zona de deasupra genelor umflata.De ce?(e prima oara cand mi se intampla). Va rog astept raspunsuri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DrA a răspuns:

Ochii umflati de somn, dimineata, nu sunt o priveliste prea placuta. Sunt multe cauze care stau la baza umflarii ochilor.

Cauzele umflarii ochilor

Retentia apei. Consumarea alcoolului si dieta bogata in sare poate cauza retentia apei.

Iritatii si alergii

Produsele de ingrijire a fetei pot cauza reactii alergice care declanseaza inflamarea, mai ales daca contin potentiale ingrediente iritante. Nedemachierea, iritatiile de la lentilele de contact, frecventa expunere la fumul de tigara, aerul conditionat si poluarea duc la umflarea ochilor.
Noptile albe si stresul

Lipsa somnului si stresul pot fi cauza inflamarii ochilor.

Dormi bine si suficient. Dormi cu capul usor ridicat pentru a reduce retentia apei.

Demachiaza-te in fiecare seara. (daca esti fata)

in concluzie, bea apa suficienta, mananca mai putina sare, demachiaza-te, dormi suficient, nu sta in curent. Succes

1 răspuns:
| Aide a răspuns:

Probabil ca ai stat intr-o cu curent si aer rece.