| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare: saptamana trecuta mi-am facut un exudat faringian, insa nu stiam ca nu am voie sa spal pe dinti, si prin urmare, analizele nu or sa iasa bine. Daca ma duc zilele viitoare sa-mi fac alt exudat, voi fi nevoita sa platesc? (sunt asigurata la CAS) Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| mdprodan a răspuns:

Salut! faptul ca ti-ai facut un exudat faringian este un lucru bun ptr.ca te preocupa sanatatea ta.ca medic cred ca ti s-a pus un diagnostic de faringita sau faringo-amigdalita, amigdalita pultacee, etc! faptul ca nu ti s-a spus sa nu te speli pe dinti pina nu se recolteaza exudatul este trist(sau poate ai uitat tu de emotii happy, trebuia sa ti se explice chestia asta.Referitor la trimiterea de la medicul de familie trebuie sa stii ca in decurs de o luna calendaristica iti poate da trimitere la doua specialitati diferite(exp.neurologie si medicina interna) si un set de analize de laborator.ok? astept intrebari, mersi