| PamfleticaTotHellenne a întrebat:

Trebuie sa fac urmatoarele analize :
ASLO
VSH
HLG
PCR
exsudat faringian
Intrebarea e, analizele de sange si cele pentru probele din gat se fac in acelasi centru? Inainte de exudat, am voie sa ma spal pe dinti? Analizele cu trimitere se platesc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, în principiu, analizele se fac la acelaşi laborator.
NU este recomandată spălarea pe dinţi sau folosirea apei de gură în ziua recoltării exudatului faringian!

Dacă ai asigurare medicală şi Trimitere ( eventual şi o Programare la laborator poate fi necesară ), atunci analizele sunt gratuite ( la un laborator care are Contract CAS ).

Dacă nu ai asigurare medicală, atunci trebuie plătite analizele - vezi nişte preţuri orientative la linkul :
http://www.medsancluj.ro/preturi.html

Vezi detalii despre exudatul faringian la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Investigatii/exudatul-faringian_1309

Toate cele bune.