| deutza_5781 a întrebat:

Buna am si eu o intrebare sunt destul de mare am 15 ani sunt adolescenta azi dimineata m-am trezit si am observat ca am oxioristraight face am mancarimi dese in zona anusului si a vaginei sunt virgina deci prin contact sexual nu cred ca am luat nu stiu de la ce am facut dar am nevoie sa imi ziceti si mie un tretament pentru viermi acestia... am insomni nu pot dormi am cosmaruri si mi-am pierdut de tot pofta de manacare am dureri la burta ajutorrr pls se pot scapa de ei?crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deuta, trebuie sa mananci usturoi.mergi la medicul de familie, sa-ti dea un vermifug.renunta la dulciurile de genul; ciocolata, eugenia, si altele cu cacao, si mananca usturoi.mujdei cu mamaliguta si carne, peste, etc.sau turta din miez de seminte de floarea soarelui in amestec cu seminte de dovleac. dar tot usturoiul este mai bun.

13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Oxiurii nu se iau prin contact sexual, ci prin ingestia de fructe si legume nespalate sau prin mancatul cu mainile nurdare. Du-te la medicul de familie, iti va da tratament tie si intregii tale familii (sunteti toti contaminati).

| Zenithf a răspuns:

Probabil ai mancat niste fructe nespalate sau altceva si asa te-ai ales cu ei. Mergi linistita la doctorul de familie sa-ti prescrie ce sa iei, si intr-o saptamana de tratament sau poate chiar mai putin vei scapa de ei.

| mgtow a răspuns:

Si eu aveam mancarimi in zona anusului si dacaa te scarpini mult mai rau e, dar cu timpul am rezistat si nu m-am mai scarpinat si a trecut, tu poti sa ai viermi la stomac din cauza dulciurilor consumate in exces

| rosto a răspuns:

Se numesc oxiuri. te duci la medicul de familie sa iti dea trimitere la un medic specializat care sa iti prescrie medicamentele adecvate. nu lua de capul tau asa, pentru ca nu ai de unde sa stii daca cu adevarat sunt oxiuri sau alte natii de paraziti.

| CARMENCITA a răspuns:

Te duci la medic sa-ti zica ce analize sa faci si in urma rezultatelor primite iti spune tot medicul ce medicamente sa iei. Din cate stiu se scapa de ei daca urmezi tratamentul corespunzator dat de medic.Cand eram copil am avut o problema asemanatoare si am facut analize, am luat medicamentele date de medic si mi-a trecut.Multa sanatate! Imi pare rau nu-ti pot spune ce sa iei, doar medicul poate dupa ce te consulta si-ti faci analize.

| mariusciocan a răspuns:

Supozitoare cu usturoi. iei usturoiul si te freci cu el in zona "vaginei". laughing. am inebunit cu totii. Nu stiu ce sa zic, mergi la medic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut si eu. si am avut multi.pe cand imi luam desert la servici dulciuri.de atunci imi iau numai fructe.am avut ceva recomandat de medic, am luat de doua ori, si usturoi de cate ori am ocazia.si nu mai am de mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu cum este, dar incearca cu un catel de usturoi decojit si crapat chiar un pic si apoi introdus in anus.Este dureros. dar trebuie incercat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu cum e, e foarte naspa am si eu si asa greu scapi de ei

| dori a răspuns:

Ppff greu urgent sa mergila medic dar urgent nu mai sta pe ganduri nu e rusine se mai intampla iti da un tratament si te vindeci iar daca nu atunci ti se fac tot mai multi>. sad

| Stefaniaaa a răspuns:

Ai putea sa mergi la medicul Ginecolog...Nu te jena sa te dezbraci.Asta e. Poti gasi o femeie medic! Succes

| Gargarits'O a răspuns:

Du-te la doctor...

| XKiduuXD a răspuns:

Si eu am! Nu sunt din cauza a ceea ce crezi tu. Daca iti spun ceva nu iti vine sa crezi! TOATA LUMEA ARE, UNEORI SE SIMTE, UNEORI NU, DEPINDE CAT DE MULTE DULCIURI MANANCI! happy Pana si bebelusii(ma refer la cei de 3-4ani) au! e din cauza dulciurilor, a laptelui si a bananelor... Toate alimentele care le contin... Du-te la farmacie si cere un viermi.f. * nu stiu cum se numeste. SAU MANANCA USTUROI(MUJDEI, CU MAMALIGA, PESTE CARTOFI PRAJITI).Sau seminte de dovleac(si nu ma refer la,, cocalar''), iti fac bine! Nu te speria, la unele persoane e destul de normal.