| Amhla10 a întrebat:

am si eu o problema cu menstruatia, de la 14 ani de cand mi-a venit prima data imi tot intarzie, nu imi intarzie 2-3 zile ci 2-3 luni, exclud sarcina, am nevoie mare de ajutor! Si vreau sa spun ca o perioada lunga de timp mi-a venit normal, dar in noiembrie anul trecut am fost la ecograf pentru ca medicul de familie mi-a spus ca am chist ovarian, dar de fapt aveam ovarul drept mai inflamat decat cel stang, si doctora mi-a prescris niste pliculete cu prafuri care sa le iau in fiecare zi, le-am luat timp de vreo 3 saptamani si din cauza lor mi-a intarziat iar menstruatia. Acum nu stiu ce sa fac si la doctor nu vreau sa ma duc. Vreun sfat m-ar ajuta. Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Akira88 a răspuns:

Ia in calcul o vizita la medicul endocrinolog. fara sa mergi la doctor nu poti sa scapi sau sa ameliorezi problema. e important sa gasesti un medic ginecolog in care sa prinzi incredere.

| Tinna666 a răspuns:

Trebuie sa te duci la ginecolog sa iti fac un control si cel mai probabil o sa iti recomande anticonceptionale.
Sfatul meu este sa nu te apuci sa iei de capul tau, medicul o sa iti recomande pastilele potrivite pentru tine.
Insanatosire grabnica!happy

| K0sti a răspuns:

Daca nu vrei sa te duci la doctor, stai asa!

| LaLaura a răspuns:

Buna.
Nu ai specificat ce varsta ai, daca ai pana in 18 ani, e normal ca menstruatia sa fie neregualata, daca ai mai mult de 18 ani, ai niste probleme hormonale care doar un medic ( ginecolog de preferinta) le poate depista si trata.

| Anonimuserr a răspuns:

Ai o problemă. Menstruația nu vine regulat. Trebuie să faci un consult la medicul de familie și mai apoi să îți dea trimitere la endocrinologie.
Stresul, o supărare, viața aceasta pe care o tăim are un impact negativ asupra menstruației. Este practic aproape imposibil să vină la timp în 28, 35 de zile.
Deci, sfatul meu este să pleci la medicul de familie.