| anonim_4396 a întrebat:

E adevarat daca am chist ovarian, imi intarzie menstruatia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, este una din cauzele posibile...

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă ( din diverse cauze : răceală, infecţie, medicamente, etc. ) este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă" medicală!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic ( din 3 în 3 luni ).

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină regulat menstruaţia.

Acum am observat şi precizarea ta ulterioară...

În general, chistul ovarian NU dispare de la sine ( "singur" ) - este necesar TRATAMENT prescris de ginecolog!

Am mai văzut fete care stau şi "aşteaptă" să dispară "singur" acel chist şi, între timp, el CREŞTE în dimensiuni ( deoarece NU a fost tratat )!
Iar, de obicei, acele chisturi reapar ( chiar dacă, iniţial, s-au resorbit/eliminat, se formează altele ).

Deci, să MERGI la ginecolog ( eventual, şi endocrinolog ) pentru tratamentul adecvat!

Toate cele bune.

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este sigur chist sau este folicul care foarte des medicul îl confundă!
Este o dereglare hormonală și poate întârzia apariția menstrei.
Pa, pa.

| Nebunatyca69 a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Am facut ecografie, si a zis ca a un chist, dar care dispare dupa un timp.

| Oana92 a răspuns:

Este posibil, dar nu obligatoriu. Sanatate!

| IloveME a răspuns:

Http://healthy.kudika.ro/......ptome.html
Citeste simptomele aceisteia! aici spune ca de multe ori iti intarzie menstruatia si simptomele acestuia posibil sa te faca sa crezi ca este vorba despre o sarcina!