| deedeelina a întrebat:

Am o intrebare VITALA. Am primit de la dr ginecolog tratament cu Utrogestan 2 caps/zi timp de 10 zile, pentru a`mi "provoca" din nou menstruatia. Mentionez ca aceasta mi-a intarziat 3 saptamani, mi-am facut ecograf ( imi era teama de o posibila sarcina) si mi-a gasit ovarul stang cu chist, iar pe cel drept polichistic, aceste lucruri determinandu`mi amenoreea. Intrebarea mea este: menstruatia imi vine in timpul tratamentului sau dupa ce termin cele 10 zile de administrare? Specific, ca am luat abia de 4 zile. Va multumesc.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Menstruatia va veni la 3-4 zile de la terminarea tratamentului.

1 răspuns:
| A??y a răspuns:

Si eu am aceiasi problema, am luat duphaston pentru a-mi provoca menstruatia. Erau 10 pastilute, cate 2 in fiecare seara pe o perioada de 5 zile. Eu am luat 2 pastilute vineri seara si sambata mi-a venit, dar foarte puternic, cred ca e hemoragie interna, au fost prea puternice pentru mine. In schimb la Utrogestan, este posibil sa iti vina dupa ce il termini thinking, chiar nu stiu sau in timp ce il iei. Mie mi s-a recomandat ca dupa terminarea ciclului sa fac o pauza de 7 zile si apoi sa iau Marvelon21 pentru a-mi stopa ovarul drept care este polichistic. Trebuie sa iau Marvelon pentru ca mi se regleaza si ciclul dar pe parcurs o sa se absoarba si chistuletele. Am avut la ovarul stang un chist gigant si am suferit o operatie cu complicatii, acum nu mai am nici-o problema la ovarul stang dar este posibil sa imi mai apara alte chisturi, dar daca iau tratament sunt sanse mici.
Sanatate kiss, sper ca ti-am fost de folos.