| iona98 a întrebat:

Am si eu o problema cu stomacul de mai mult timp si nu stiu ce sa mai cred.
Intotdeauna ma constip.
In general am scaun cam 4-5 zile la rand, apoi nu mai am deloc 3-4 zile (sau mai mult, oricum pana in 7 zile)
Ce poate fi?
Mananc supe, fac exercitii, beau multa apa,mananc si fructe:prune,mere, piersici, si in perioada aia nu pot face deloc.
Se poate sa imi functioneze astfel organismul? Dar mi se pare cam ciudat sa treaca atatea zile fara sa fac nimic.
Acelasi lucru mi se intampla si cand merg in concediu (pe parcursul concediului nu am scaun deloc).Am citit ca exista o asa-zisa "constipatie a concediului" cand nu esti obisnuit etc...dar totusi...
Astept sa imi spuneti si mie ce credeti despre asta.
Multumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Bea ceai de crusin.dar cel mai indicat ar fi sa afli cauza acestei constipatii, asa ca, nu iti ramane decat sa ceri sfatul medicului si nu strica sa faci ceva analize.
O zi frumoasa sa aihappy

| ZEU93 a răspuns:

Stiu ca au plecat multi medici din tara, dar cred ca totusi au mai ramas cativa la care poti sa te adresezi cu astfel de intrebari...

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Sunt multe altele care pot sa influenteze. In general stresul poate sa afecteze extrem de mult constipatia.

De asemenea poate fi influentata si de existenta parazitilor intestinali.

Iarasi, de asemenea poate fi influentata si de (in)existenta anumitor componente din microbiomul intestinal.

Si iarasi, de asemenea, poate fi influentata si functionarea unor organe interne precum pancreasul, ficatul, etc.

Si mai poate fi influentata si de pastilele si suplimentele alimentare pe care poate le iei: daca iei fier, constipa. Daca iei spirulina, de asemenea constipa usor, si tot asa.

Si apoi, e adevarat, e influentata si de alimentatie.

Si mai sunt...

Sunt atatea cauze incat, daca chiar vrei sa iei o abordare sistematica, poate tot la doctor ar trebui sa mergi.

| Eastwood a răspuns:

Sa mananci in fiecare zi supe, ciorbe, multe lichide.

| AnnaaaMaria a răspuns:

Fă o comparație între alimentele pe care le consumi când ai scaun zile la rând şi alimentele pe care le consumi în zilele în care nu ai... nu prea ştiu ce să spunsad cel mai bine ar fi să faci o endoscopie..mergi la medic că el îți poate spune cel mai bine

| 1cristian1990 a răspuns:

Ciudat! Eu zic ca totul incepe din alimentatie, asta e tot! Trebuie sa mananci variat si sa cunosti alimentel care te constia si care nu! Daca te doare ceva, iti recomand plantele acestea, obligeana(majoritatea problemelor stomacului) sau menta cand mananci prea mult, oua prepelita sunt foarte bune, Ouale se beau pe stomacul gol dimineata si plantele se fac pulbere si se baga sub limba 2 min si se inghit cu apa!