| pantofipantofi a întrebat:

Cum scap de constipatie? beau ceai verde neandulcit, si mananc mere cu iaurt, nici o sansa, uneori nu reusesc sa ma duc la baie nici cate 7-8 zile straight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Nu cred ca ceaiul verde ajuta cand esti constipata, dimpotriva. Ce trebuie sa faci? Trebuie sa manci bine, dar, dupa cum vad ca tii la silueta, sa manci cu calorii putine. Paine graham cu un pic de carne, poate fi si de porc, dar din pulpa sau alta carne mai macra, facuta sub capac, cu o garnitura din legume cum ar fi mancarea mexicana. In alta zi poti manca fasole scazuta sau o supa de fasole, facuta fara afumaturi ca sa nu fie grasa, alta data manca o ciorba de varza sau alte crucifere (gulii, conopida). Te ingrijoreaza caloriile? Ingrijeste-te ca dupa fiecare masa din asta, mai consistenta, dupa o pauza de aproximativ 1/2 ore, sa mergi 1/2-1 ore pe jos, sa faci miscare, asta ajuta nu numai la controlul greutatii ci si la problema ta, ca este ca un masaj pentru intestine, stimuleaza motilitatea (miscarea lor).
La iaurtul consumat adauga niste fulgi din cereale integrale, musli sau fructe (prune, stafide, altele) uscate.

| YoSiAtat a răspuns:

Ai putea să consumi ceai de mentă.

| pantofipantofi explică (pentru YoSiAtat):

Ceaiul de menta este sa te inttareasca, cand te strici prea tare la burta si ai diaree continuu, in nici un caz pentru constipatie

| YoSiAtat a răspuns (pentru pantofipantofi):

Bună corectarea!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poţi încerca să bei/înghiţi o lingură de ulei de măsline în fiecare dimineaţă, pe stomacul gol ( eventual, presari puţină sare pe el, dacă eşti mai sensibilă ).
Apoi, bei o cană de lapte rece, nefiert, tot pe stomacul gol ( sau apă "STĂTUTĂ", lăsată de seara la temperatura camerei ).

Mănânci DOAR după 2 ore.

Vezi şi alte remedii naturale la linkul :
http://www.eva.ro/......33720.html

http://www.sfatulmedicului.ro/......ative_3797

http://www.unica.ro/......-9021.html

http://www.terapii-naturiste.com/remedii_naturiste/constipatie.htm

http://www.ele.ro/sanatate/afectiuni/constipatia-remedii-naturale-2039

http://www.util21.ro/naturiste/tratamente-naturiste-constipatie.htm

Toate cele bune.

| AliGab a răspuns:

Ca tot a venit primavara, incearca sa mananci verdeturi foarte multe: stevie, loboda etc. Daca nu merge nici asa du-te de graba la un medic internist

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Consumă ulei de măsline cam o linguriță dimineața pe stomacul gol, uleiul de măsline poate vindeca chiar şi constipaţia cronică, ceaiul de crușin dă iar roade consumi 1-2 căni pe zi timp de o săptămână, dacă nu mergi la medic.
Te pup!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt laxative in farmacii la liber,dulcolax e ok,iei una seara, dar iti recomand ciocolax care e mai bland cu intestinele, daca nu rezolvi treaba a doua zi, mai iei una, e imposibil sa nu, spun asta din experienta, dar cel mai bine e sa mergi la un medic, si el iti va spune ce trebuie facut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ovaz, verdeturi, masline, nuci sau chiar cafea(dar asta depinde de corpul fiecaruia).

| Anisoara961 a răspuns:

Multe banane.

| ankaalina a răspuns:

Buna incearca sa folosesti iaurt cu ovaz isi face repede efectul cam 2-3 linguri de ovaz