| Mnicgrl a întrebat:

am si eu o problema daca ma puteti ajuta cu un sfat... in legatura cu durerea de ovare!
Ma dor ingrozitor, nici nu pot sta in picioare iar pe langa ma mai dor si rinichi cu coloana cu coloana cu tot! Si inca ceva, cand merg la toaleta si urinez, urinez cu sange!

Oare ce ar putea fi? Adica ar trebui sa merg la spital, sa fie grav sau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! Anexita, cervucita, infectie urinara, cistita-suna ceva cunoscut? Ideea este ca nu pot da un diagnostic precis fara anumite analize si o antibiograma dar sunt in zona aia.
Pentru durere poti sa iei ketonal 100mg de 2 ori pe zi, nurofen forte, merg foarte bine in zona asta genito-urinara.
daca ai probleme cu stomacul-gastrita, esofagita de reflux, ulcer incerca sa le iei sub forma de supozitoare.
in cazul tau ar fi necesar un tratament cu antibiotice, dar asta trebuie sa stabileasca medicul si nu tu sau eu, in primul rand nu stiu daca esti alergica la penciline, daca s-a instalat rezistenta la macrolide- gen eritromicica, claritromicina. Trebuie o consulatie la medic.
inainte de a incepe tratamentul cu antibiotice incearca albastrul de metil- este un antiseptic, este foarte eficient in cazul infectiilor urinare necomplicate mai ales daca se asociaza cu metenamina.
dar in farmacii exista un amestec de antispetice: acel uricol, si mai exista un amestec pe baza de metenamina si extract de merisor.
ca ceaiuri cu eficienta incerca amestecul asta: faci o infuzie din 1 lingurita menta+i lingurita ceai de merisor+ 1 lingurita rizom de pir. Il bei de 3 ori pe zi proapat.
Alte ceaiuri: coada soricelului, codite de cirese, matase de porumb.
Infectiile urinare sunt favorizate in special de actul sexual, spemicide, si poate ca nu ai destula grija de tine si te imbraci necorespunzator pe gerul asta(poate).
Sper ca ti-am fost de ajutor!

2 răspunsuri:
| mymed a răspuns:

Fiind atat de intensa durerea si pentru ca ai si hematurie (urina cu sange) trebuie sa mergi de urgenta la spital
http://mymed.ro/durerea-de-ovare.html

| Nedelcu_Simona_1992 a răspuns:

Da este foarte grav, trebuie sa mergi la un medic ginecolog imediat, nu mai sta, du-te direct la spital, ai racit jos, dar ai racit foarte puternic, stiu cum este deja ma cutremur cand citesc ce ai scris, te rog du-te la spital chiar acum. Nu mai stati asa, mergeti la medic, este viata voastra in joc, puteti ajunge sa aveti probleme grave. Sti ca daca nu mergi la medic ai posibilitatea sa nu mai poti face copii si poti face o infectie care poate degenera usor, si iti poti piede trompele uterine si vagin si tot, o sa fi "goala" pe dinauntru, gandeste-te ca esti femeie, ai grija de tine. Tu ai grija de toti, dar de tine cine are, tot tu trebuie sa ai grija, asa ca nu mai sta.