| alisutza a întrebat:

Am si eu o problema.De fiecare data incep sa vorbesc singura, imi imaginez ca sunt anumite persoane langa mine si incep sa vorbesc cu ele si chiar am inceput sa gandesc ca am un sot,un baiat, etc si vorbesc cu ei prin casa, cand de fapt vorbesc singura.Nu stiu ce sa fac, va rog nu-mi ziceti sa ma duc la psiholog, vreau sfaturi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Personal dupa ce am citit multe carti de pshiologie si ma intereseaza pshiologia cred ca pot spune ca este o metoda foarte buna si eu vorbesc singur, de fapt e o metoda foarte buna recomandata.dar sa nu exagerezi cu asta in rest e foarte ok

| RAY a răspuns:

Poti invata o limba straina, asa am invatat engleza, in plus imaginatia naste creativitate, inteligenta

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Nebuna nu esti, poti sta linistita. Dar dezvolti un comportament anormal (compulsiv) care poate fi corectat, nu vad de ce n-ai vrea sa mergi la medic (nu la psiholog, psihologu iti ia banii degeaba si nu intelege cum functioneaza creierul uman fiindca nu-i medic).

| Byucc a răspuns:

E un lucru absolut normal. vorbesc singura de cand ma stiu si nu cred ca e un lucru rau in asta. acest obicei e benefic, pentru ca te ajuta sa inveti sa te exprimi happy

| sebibeowolf a răspuns:

Este un lucru foarte serios ce ti se intampla.Parerea mea cea mai sincera este ca trebuie sa discuti deschis cu parintii sau cu cei mai apropiati tie iar daca nu te inteleg ia-ti inima in dinti si du-te urgent la un psihiatru pana nu e prea tarziu.Sanatatea e mai presus decat orice rusine si prejudecata.Ai incredere ca se va rezolva.

| iulian2704 a răspuns:

Dami facebookul tau