| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o problema. Ieri m-am dus si m-am epilat la un coafor deoarece imi crescuse mustata si mai aveam cateva fire de par la barbie. M-am dus la coafor m-am epilat si la mustata si la barbaie iar dupa cosmeticiana mi-a zis sa imi dau cu Baneocin Pudra pentru ca eram foarte rosu. Eu ma epilez cu ceara de aproape un an si nu am mai avut probleme decat ca se inrosea la inceput iar dupa maxim 2 ore disparea roseata. De data asta nu sa mai dus roseata decat la mustata, la mustata nu avem nimic era f bine dar la barbie era foarte rosu si ma durea foarte rau iar dupa am constat ca mi s-a ars pielea la suprafata. Arsura nu este grava si nu este intinsa pe o suprafata mare de piele dar tot se vede rau si este incomod. Ce crema ma sfatuiti sa utilizez sau ce metode sa aplic.Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Tamponezi zona cu compresă sperilă pe care ai turnat spirt, apoi o cremă hidratantă cu alantoină.
Pa, pa.

| mona a răspuns:

Foloseste o crema de galbenele

| michelia a răspuns:

Unguent Fluocinolon N de la farmacie.Si eu il folosesc si la axila.

Cu asta sa te dai de fiecare data dupa epilat( il iei cu tine acolo ).