| Estera123 a întrebat:

Am si eu o vecina de 5 ani care tuseste incontinuu. Pana acum, nimic special, ii dai un sirop si trece. Problema acum vine. Ea tuseste incontinuu de cativa ani(1-2), mai ales iarna. Mama ei s-a dus cu ea la o gramada de doctori, i-a facut o gramada de analize si nu au gasit nicio problema. Acum 7-8 luni a fost sa ii scoata si amigdalele(nu stiu daca are vreo legatura, dar am precizat).
Intrebarea mea este destul de evidenta, ce poate sa aiba? Ori e ea mai sensibila, ori are vreo problema?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alexmircescu13 a răspuns:

Buna! O cunostinta a patit ceva asemanator cu baiatul care de la varsta de 5 ani tusea incontinuu, pana la 7 ani a luat o valiza de antibiotice prescrise de o gramada de doctori. In final a fost cu baiatul la Bucuresti la clinica Budimex unde s-a descoperit ca toata problema era pe fond alergic. Asadar sunt de acord cu 'traficanta de ciocolata', sfatuieste vecina sa mearga la o clinica specializata, nu neaparat Budimex, ca preturile nu sunt mari, mai mult se cheltuie pe 'atentiile' date diversilor medici si pe antibioticele care poate nici nu sunt necesare. Sanatate!

3 răspunsuri:
| Fineness a răspuns:

Am avut si eu pe cineva in familie care de mica facea chestia asta. Tusea fara motiv, ii curgea sange din nas...si a fost la o gramada de doctori, care i-au spus ca nu are nimic, nu-i nicio problema etc...s-a si operat de polipi.Dar, dupa cativa ani, s-a descoperit ca polipi ii infundasera o ureche, iar pana la urma auzul i-a scazut considerabil si nu a mai auzit bine.Si asta din cauza tusei.Ps:acea fetita despre care vorbesc se comporta normal, dar totusi, nu auzea bine cu o ureche.
So, sfatul meu, este, daca intr-adevar tii la ea, sa-i spui mamei sale sa o duca la un medic specialist, undeva prin Bucuresti, deoarece auzul este o functie extrem de importanta si nu trebuie jucat cu acesta.Si nu neaparat poate avea probleme cu auzul, dar si cu altceva.Si totusi, nu trebuie ignorat acest caz.Nu e normal sa tuseasca!

| Fineness a răspuns:

Ps:Acea fetita auzea bine de la inceput.

| Estera123 explică:

Am uitat sa precizez ca i-a dat o gramada de medicamente, siropuri sau alte chestii de genul asta pentru tuse.