| Daiana90 a întrebat:

Am tot auzit de exercitiile alea yoga si as vrea daca ma puteti ajuta sa imi spuneti sau sa imi trimiteti un site in care scrie pas cu pas exercitiile, cum se fac, cate sunt pentru ca asa tot gasesc informatii despre yoga dar nu gasesc niciunde exercitiile, pozitiile,"instructiunile" sa zic asa.Va rog daca gasiti careva sau chiar daca practicati si stiti cum se fac mersi mult:*:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Malvina24 a răspuns:

Cand eram prin clasa a -8-a imi doream sa fac yoga! am mers mai intai la biblioteca si am luat cateva carti pe care le-am citit(in legatura cu practici yoga-ce presupun, ce beneficii aduc, etc) Dupa ce le-am citit, nu mai doream sa fac yoga!
ITi recomand cateva carti:
http://www.buybooks.ro/practiciyoga.htm

Citeste si acest articol:
http://www.sfaturiortodoxe.ro/yoga/yogacrestina.htm

Problemele cu somnul pot fi rezolvate prin metode yoga, eficiente...
Exerciţiile „de noapte bună" sau cele de observare a respiraţiei naturale sunt folosite de yoghini pentru a avea un somn sănătos

Insomnia este una dintre afecţiunile de care tot mai mulţi dintre noi sunt atinşi. Ritmul tot mai alert de muncă şi grijile care ne asaltează ne afectează nu numai în timpul zilei, dar ne împiedică şi să avem un somn liniştit. Pentru tratarea insomniei s-a recurs la tot felul de tratamente, de la cele medicamentoase la exerciţii fizice, meditaţie sau yoga.

Silviu Vladislav, psiholog şi instructor yoga, ne-a explicat câteva metode eficiente şi uşoare de a scăpa de insomnie. "Sunt metode relaxante pe care fiecare dintre noi le poate face atunci când se întinde în pat.
Primul exerciţiu este cel „de noapte bună".

În momentul în care ne aşezăm în pat trebuie să mulţumim întregului corp pentru ziua care tocmai s-a încheiat. Exerciţiul se realizează de jos în sus prin a mulţumi fiecărui segment al corpului începând cu degetele de la picioare, articulaţiile, tălpile, gleznele, coapsele şi aşa mai departe, până ajungem la cap.

Un alt exerciţiu este cel integrativ. Stând în pat, cu ochii închişi, încercăm să refacem întreaga zi care a trecut în sens invers. Unul dintre cele mai eficiente exerciţii este cel de observare a respiraţiei naturale, adică a felului în care aerul intră şi iese din corp.

Dacă încă mai aveţi probleme cu somnul şi vă treziţi tot mai devreme dimineaţa sau în timpul nopţii, încercaţi un alt exerciţiu menit să vă îndepărteze gândurile care nu vă lasă să dormiţi. Este vorba despre unul dintre exerciţiile bazate pe cel mai la îndemână lucru existent în corpul nostru, şi anume respiraţia.

Alte exerciţii, mai elaborate, împotriva insomniei

-Exerciţiu de respiraţie – cu ajutorul acestui exerciţiu, întregul organism se relaxează prin stimularea discretă a sistemului nervos parasimpatic, inducând în acest fel o senzaţie de relaxare.

-În timp ce staţi întinşi în pat, încercaţi să reduceţi rata expiraţiilor până când ajungeţi să expiraţi de două ori mai puţin decât inspiraţi. Puteţi expira mai îndelung dacă vă contractaţi uşor abdomenul. Nu încercaţi să vă goliţi complet plămânii de aer, deoarece tot ceea ce încercaţi să faceţi este să vă schimbaţi ritmul respiraţiei.

-Pentru început, vă poate fi de ajutor să număraţi până la şase la expirare şi de trei ori până la inhalare sau în serii de patru la expirare şi doi la inhalare. Concentraţi-vă asupra ritmului respiraţiei, eliminând gradual orice pauză.

-Respiraţia continuă – folosind metoda descrisă mai sus, întindeţi-vă în pat şi concentraţi-vă asupra respiraţiei. Apoi puneţi în practică următorul exerciţiu: res*piraţi de opt ori când vă aflaţi întinşi pe spate, apoi de 16 ori întinşi pe partea dreaptă a corpului şi de 32 de ori întinşi pe partea stângă.

Instructorul yoga Silviu Vladislav atrage atenţia însă asupra complexităţii exerciţiilor de respiraţie, care necesită de cele mai multe ori îndrumarea unui specialist, pentru a fi siguri că se obţine efectul scontat.
Cateva poze(sper sa-ti placa):

http://www.healthyoga.com/images/30384.beach_yoga_aw.jpg

http://yourdailythread.com/wp-content/uploads/2009/09/yoga.jpg

http://fasionfolio.files.wordpress.com/2009/12/yoga.jpg MInunat nu?

Uite si un tutorial daca cu adevarat vrei sa incepi sa practici:
http://www.youtube.com/watch?v=LoaH7u0fKCE

| Termopile a răspuns:

Nu fa yoga nu e bun de nimic.

| zamolczezingri31 a răspuns:

Draga mea! In primul rand tin sa-ti spun ca nu iti recomand sa te apuci de Yoga decat dupa ce ai terminat o facultate, deoareceYoga este un domeniu care iti acapareaza atentia mai mult decat scoala si apoi, daca nu ai un Maestru sau macar un, adevarat, Prieten Spiritual, care sa te coordoneze si sa te invete, in detaliu, toate miscarile mentale, poti ajunge de partea cealalta-partea malefica care te poate duce chiar la sinucidere sau la infaptuirea unor acte neconforme cu Divinitatea Creatoare.De aceea, iti recomand doar doua carti pe care trebuie sa le CUMPERI sau sa le Xeroxezi pentru a le avea tot timpul alaturi de Tine.In aceste carti vei putea sa inveti si SINGURA, in lipsa unui Maestru Spiritual, citind explicatiile de la fiecare figura in parte.PRIMA si cea mai importanta carte este scrisa de CARLOS CASTANEDA - cel mai mare scriitor sud american-si se numeste "PASE MAGICE" editata la Editura RAO. A doua carte este scrisa(ma rog, tradusa) de autorul roman ION D. VULCANESCU si se numeste ABECEDAR HATHA- YOGA aparuta la editura ALL. Daca nu le gasesti, te rog sa imi trimiti mesaj pe adresa mea de Email:z_ingri31@yahoo.com sau SMS la 0745 408 572, ca sa le xeroxez si sa ti le trimit.Aceste 2 carti sunt singurele care au explicatii scrise la fiecare figura-sunt peste 250 de figuri si exercitii care te invata cum sa ai o MINTE LIMPEDE si un TRUP VIGUROS SI SANATOS. Te mai rog sa nu te lasi convinsa de unele persoane care iti promit cat e in Luna si in Stele ca sunt persoane false si nu te vor ajuta decat sa te autodistrugi ca sa profite de pe urma TA.Cauta si studiaza aceste singure 2 carti si nu vei regreta, iar daca nu intelegi vreun exercitiu, intreaba-ma.Stiu sigur ca te vor ajuta...In rest MULT NOROC IN VIATA.Cu stima si respect al Tau zamolczez ingri.