| Ana22229 a întrebat:

am un furunc ce sa fac sa scap de el? cine a avut? ce ati facut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Eu am avut. Si nu unul, ci 5 unul după altul! Folclorul spune că apariţia lor nu se va opri decat la al 7-lea! Eu după al 5-lea m-am vaccinat şi s-au oprit.
Este absolut interzis dă-l storci singur,adică sa strangi de el,chiar dacă este copt. Cand s-a copt trebuie sa mergi la medic să ţi-l cureţe. Pentru a se coace mai repede şi a se aduna puroiul într-un singur loc,poţi să pui pe locul respectiv,dacă poţi,frunze de patlagină. Sunt şi alte remedii dacă dai o căutare pe google. Am spus "dacă poţi" pentru ca mie mi-a aparut unul intr-o ureche,altul după ceafă,într-o nară,langă buric si unul pe pulpă. Primul care a apărut a fost cel din nară. Şi l-am spart eu şi,a zis medicul că l-am însămanţat în tot corpul şi că este interzis să-l storci. El trebuie tăiat cu bisturiul si chiuretat locul să nu mai rămană nici sămanţă de puroi! Si am luat şi antibiotice prescrise de medicul de familie,după al doilea. Dar,pană nu m-am vaccinat n-am scăpat.
Nu apar imediat, unul după altul repede, dar la aprox. o lună-două apărea altul!

| BGDs a răspuns:

Asa cum zice si Elianna, trebuie tratat la chirurg. Trebuie incizat, curatat bine si tratatat cu antibiotice. NU incerca sa il storci! Daca vrei, poti incerca cu un unguent dar nu promit nimic. Se numeste Mibazon si contine 3 antibiotice si un antiinflamator. Incearca sa masezi usor cu Mibazon pana intra in piele. P.S.: se gaseste la farmaciile veterinare si costa in jur de 10 RON

| Lorely a răspuns:

Sa pui de 2-3 ori pe zi rostopasta.

| hatze a răspuns:

Uite cum sta treaba! e o problema cu aceste bube! pentru ca si eu aveam multe cand eram mai mic! trebuie sa le lasi pana se sparg singure pentru ca are o radacina de puroi si nu iese, daca vreii sal spargi tu! eu luam multe antibiotice, ce imi dadea doctorul! succes...is cele mai dureroase bube pe care le stiu nu-mi doresc sa mai am asa ceva! te sfatuiesc ca mergi la un doctor! succes! pa pa!

| tequila777 a răspuns:

Pentru infectii ale pielii ar fi bine sa folosesti Baneocin - unguent, sau pudra - in cazul tau zic ca unguent, sa intre mai repede in piele - e destul de ieftin, costa cam 13 lei la farmacii - contine zinc si un antibiotic cu spectru larg de actiune si foarte bine tolerat

Iata prospectul:

http://www.farmaline.ro/sp.php?pid=1551&

______ http://verze.ro - simtul umorului nu a murit!