| bbnnmm a întrebat:

Am un gând care mă neliniștește. Este vorba despre faptul că simt un fel de durere în timpul sexului, iar penetrarea devine insuportabilă. Am fost la ginecolog, mi-a recomandat niște ovule, spunea că e din cauza unor secreții prea abundente. Le-am luat, iar după s-a rezolvat problema cu durerea. Însă, după vreo 6 luni, mi-a reapărut acea durere. E posibil ca durerea aceasta să fie din cauză că fac sex doar la 3-4 săptămâni? Să fie din cauză că nu prea am "antrenat" mușchii vaginali? E posibil așa ceva? Și mai e ceva, ceea ce mă îngrijorează. Am avut niște veruci, care se fac din cauza virusului HPV (care cauzează și cancerul de col uterin). Am citit că unul din simptomele dezvoltării cancerului de col ar fi și durerea din timpul sexului. Iar acum mă bate gândul că am cancer. Într-o altă ordine de idei, am avut verucile dinainte să-mi încep viața sexuală, deci virusul era deja în corpul meu, așa ar fi logic. Dar e posibil să se fi dezvoltat și cancerul de col (datorită virusului deja existent) pe parcursul vieții sexuale, și de acolo și durerea? Ce analize/teste trebuie făcute pentru a vedea dacă am sau nu cancer de col? Și ce implică aceste analize/teste? Se fac doar la o anumită vârstă? Dacă am extirpat verucile, virusul mai e prezent în corp? Am citit că e vorba și despre imunitate. Ce să iau pentru imunitate? (Aș prefera ceva naturist, nu pastile, că nu le voi lua)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Daca ai extirpat verucile nu inseamna ca nu te poti reinfecta. E nevoie sa faci un test Papanicolau

| mihai69 a răspuns:

Ar fi trebuit măcar să faci vaccinul anti-HPV.
Nu există remedii naturiste la ce ai tu, dar medicamente, da. Mergi din nou la medic.
Pentru ceea ce ai tu nevoie se face testul Papanicolau.

| bbnnmm explică (pentru mihai69):

Nu există remedii naturiste pentru îmbunătățirea imunității?

| mihai69 a răspuns (pentru bbnnmm):

Pot eventual să ajute, dar nu te baza doar pe alea! Ascultă de medici!