| dirtyraccoon a întrebat:

Am unghiile de la degetele mari ale picioarelor incarnate de un an. A crescut o carne vie peste din ambele sensuri si din stanga si in dreapta si este mult puroi. Am fost la doctor si mi-a dat antibiotic dar infectia nu a dat decat un pic inapoi. Maine merg iarasi
la medic sa vad ce spune.Degetele sunt unflate si ma dor extrem de rau, au fost si rosii acum parca nu mai sunt asa rosii. Mentionez ca sunt in Uk. Aici nu au iod la farmacie, nu au auzit de rivanol, nu stiu ce sa ii mai fac. Am mai mers la un doctor care mi-a spus sa tin picioarele in apa cu sare si asa am facut, tot a ramas infectie. Nu stiu ce sa mai fac sunt foarte unflate, infectate urate si enervante. Doctorul la care am mers a spus sa iau antibioticul asta si dupa sa vin sa traga colturile dar daca infectia nu trece o sa ma doara ingrozitor pentru ca o sa anuleze anestezicul. AJUTOR!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Vei ajunge sa ti se cangreneze si la un moment dat trebuiesc operate degetele ca sa nu le pierzi. Pentru ca infectie dupa infectie, antibioticul nu-si va mai face efectul si atunci urgent te operezi. Nu glumesc, sotul meu a avut 2 operatii de unghii incarnate, am trecut prin ce treci tu si pana nu le-a operat, nu s-au vindecat.
Vino in tara si opereaza-te sau fa-o acolo!
Iodul si rivanolul nu functioneaza la infectia asta.
Bineinteles ca au iod in farmacie, se cheama BETADINE.
https://www.google.com.au/......ps?/imgres

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca medicul ala s-a oferit sa ti le descarneze el, du-te, ca asta este extraordinar, pe aici GP-ul nici nu a vrut sa auda de asa ceva, l-au trimis pe sotul direct la chirurg.

| vocea a răspuns:

Da si eu am avut aceasta problema trebuie sa mergi la medic, cred ca este nevoie de operatie, mie in mod miraculos mi-a trecut, sper sa iti treaca.

| Cezar_Ciobanu_1967 a răspuns:

Ai lăsat din păcate să-ți crească colțurile,și asta nu a fost deloc bine,pentru unghiile tale,n-ai ce să faci, va trebuii să iei antibiotce încontinuare, iar mai apoi să mergi la doctor să-ți scoată colțurile neapărat, altfel, doamne ferește!

| Ruuuxi a răspuns:

Si eu am trait durerea asta. Le aveam rosii si umflate, si ma dureau chiar si cand mergeam. Simteam ca mor, si plangeam cand ma gandeam s-ar putea sa ma operez, sau mai rau, sa le pierd. Daca iti ti picioarele in apa cu sare, nu vei scapa de infectie asa dintr-o data. Asta e ca sa-ti inmoaie pielea si sa poti lucra mai usor si cu mai putina durere. La fel ca si bicarbonatul, pus pe un servetel udat bine cu apa, si infasurat pe deget. Pentru ca altfel, daca il atingeam cat de usor puteam, tot ma durea. Intr-o seara am facut asa, am luat o forfecuta, si cu multa rabdare (o ora) am reusit sa le rezolv. Taiam putin cate putin, pana am ajuns sus de tot. Chiar daca unghia mea arata ca naiba(era micuta si ciopartita) macar nu ma mai durea. Incearca si tu!