| AndreiAndr a întrebat:

Mi s-au incarnat unghiile de la degetele mari de la picioare in ambele parti fiecare. Nu am fost la doctor niciodata si am incercat acasa de mai multe ori sa fac tratamente si nu au functionat. De 3 ani am la degetul de la piciorul drept (arata exact la fel ca acum 3 ani), iar la piciorul stang am de 1 an. E posibil sa imi taie degetul cu totul daca ma duc la doctor?

Deja am amintiri cu degetele incarnate la cat de mult timp am stat cu ele =]]

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

TRebuei sa mergi al medic ca sa-ti des-carneze unghiile, ca in timp se pot cangrena si taia picioarele, acolo fiind o infectie care in timp va lua amploare si invinetindu-se degetele, nu se mai poate face nimic.

| AndreiAndr explică (pentru Violleta2022):

Nu sunt vanat acolo, sunt doar rosu. Totusi nu ma doare niciodata decat daca ma lovesc ma doare. Oricum trebuie sa merg la doctor acusi, deci sper sa fie ok. Dar exista vreun leac pentru acasa?

| Violleta2022 a răspuns (pentru AndreiAndr):

Roseata denota prezenta infectiei.
Netratata in timp, se va invinetii si vei avea dureri.
Procedura este simpla, facuta sub anestezie locala de chirurg, dar necesita sa stai in casa, cateva zile, cu piciorul sus.

| AndreiAndr explică (pentru Violleta2022):

Si stii cam cat costa? pls

| Violleta2022 a răspuns (pentru AndreiAndr):

Nu stiu cat costa acum, pentru ca, persoana care a facut interventia asta, a facut-o acum 20 de ani, iar de atunci s-au schimbat multe.
Dar se poate face la orice spital, fiind vorba de o interventie minora.

| MentulaMagna a răspuns:

Nu îți taie nimeni degetul, du-te fără nicio grijă cât mai repede la doctor, nu înțeleg de ce ai așteptat 3 ani.