| domoreofwhatmakesyouhappy a întrebat:

Ar putea careva sa imi dea niste remedii pentru a scapa de o ciuperca de la unghia piciorului? Am incercat cu Exoderil, dar nu prea are efecte. Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru dezinfectare de ciuperci folosesti urmatoarea solutie:
- La un un litru de apa calduta pui o lingurita cu varf de bicarbonat de sodiu si amesteci foarte bine, pana la dizolvare completa.

1. In primul rand trebuie sa dezinfectezi de ciuperca pantofii, respectiv ciorapii /sosetele pe care le folosesti!
Cu solutia de mai sus inbiba o carpa moale si stergi foarte bine interiorul pantofilor pe care le-ai folosit in ultima vreme, mai ales pe cele purtate de cand ai ciupercile!
Aceasta dezinfectare se repeta la intervale de 2-3 zile la pantofii actual-folositi!

2. Tot cu solutia de mai sus dai si peste unghiile uscate ale picioarelor si lasi sa se usuce. Poti chiar sa tii picioarele cateva minute in solutie.
E recomandat ca, cel putin 2-3 ore sa NU-ti speli piciorul dupa ce ai dat cu solutia de bicarbonat.

3. Ciorapii si sosetele spalate (eventual si fierte) si uscate le inmoi in solutia de bicarbonat si lasi sa se usuce inainte sa le imbraci

Tratamentul este destul de indelungat (cateva saptamani si trebuie continuat inca 3-4 saptamani chiar si dupa vindecare (disparitia aparenta a ciupercii)!

Bicarbonatul de sodiu este unul din chimicalele cele mai eficiente impotriva ciupercilor si este folosit ca si materie activa in multe medicamente "specializate" pe ciuperci.

| ViolaTM a răspuns:

Du-te la farmacie, să nu se extindă.
În caz că trebuie antibiotic o să mergi la medic după reţeta. Nu mai sta aşa. Şi dacă îţi dă antibiotic ia şi pastile anti candidoza.

| Alex704 a răspuns:

Am dat eu cu diverse solutii din astea 1 an si faceau ele ce faceau primele zile si dupa nimic.Mergi la un dermatolog bun deoarece nu se trateaza ciuperca cu minunile astea de lacuri de sunt atat de promovate.Acolo doctorul respectiv iti va recomanda niste pastile anitfungice in functie de ce fel de ciuperca ai. Oricum, sa nu te astepti ca o sa treaca de pe o zi pe alta chiar cu un tratament bun, tot este nevoie de timp ca sa se regenereze unghia si sa creasca sanatoasa.
P, S:Nu sustin ca sunt expert, ti-am zis doar ce mi-a spus si mie o doctorita cand am avut eu ciuperca la o unghie de la mana.Succes cu tratamentul!

| KLLO a răspuns:

Cauta pe net ulei de ricin si vezi daca cineva a avut rezultate cu asa ceva, eu stiu ca e bun si pentru ciuperci

| Briana4 a răspuns:

Buna! Eu cunosc un remediu natural, mai batranesc, dar care merge destul de bine...Este vorba despre imbaierea picioarelor intr-o compozitie formata din otet+bicarbonat+apa calda(in cantitati ochiometrice).Se recomanda folosirea saptamanala, timp de una, doua luni?