| anonim_4396 a întrebat:

Am avut acum o luna unghiile puse cu gel. Acum 2 saptamani am observat o pata pe unghie. Am lasat-o crezand ca a intrat cerneala(eu scriu numai cu stiloul si mai am parte de accidente. Ieri mi-am pilit singura unghia pentru a-mi da gelul jos si am remarcat ca pata ala era de fapt mucegai care a intrat inauntrul unghiei. Am luat, am dezinfectat zona cu betadina si am dat gelul jos de pe celelalte unghii. Restul sunt in regula. Azi m-am dus la farmacie si mi-am luat exoderil. Cat de bun este? Am inteles ca ciuperca se poate extinde la nivelul corpului. Ce alte zone mai poate afecta? Ce alte metode as putea sa folosesc fara a cuprinde medicamente luate pe cale orala? Dau funda. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lăurik2 a răspuns:

Cum s-a intamplat asa ceva? Mi-am pus si eu unghii luni intregi, prietenele la fel si nu am auzit pana acum de asa ceva. Totusi, ar trebui doar sa dezinfectezi unghia, sa dai cu acel medicament si sa nu mai pui unghii cu gel o perioada. Daca o sa iti apara febra sau unele simptome mai ciudate, te sfatuiesc sa te duci la doctor, poate o sa se ajunga la antibiotice sau ceva. Deocamdata poti sa ceri sfatul unei farmaciste, sa vezi ce iti recomanda ea pentru inceput. Bafta!