| anonim_4396 a întrebat:

Buna! As avea nevoie de o incurajare ori cateva experiente placute prin care ati trecut atunci cand ati mers la dentist. Incerc sa imi fac curaj sa merg de ceva timp deoarece am destul de multe probleme cu dantura insa imi e foarte frica/rusine. La 5 ani am avut cea mai ingrozitoare experienta la stomatolog si de atunci mi s-a facut extrem de frica sa mai merg. Nu am mai calcat intr-un cabinet stomatologic de mai bine de 7 ani, de fiecare data am dat peste niste doctori cu atitudini foarte proaste. Sunt constienta de problemele dentare si fara sa se tipe la mine de fata cu alti pacienti, acest lucru m-a facut sa nu mai vreau sa merg. Insa acum sunt nevoita deoarece am o durere teribila de masea. Cum as putea sa imi fac mai mult curaj si sa scap de aceasta teama? (+sufar de anxietate si acest lucru ma face sa imi fie si mai frica)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Cere recomandari de medici buni, as recomanda barbati, sunt mai rabdatori.
Fireste ii spui ca esti mai anxioasa si sa te ia usor.
O sa stie cum sa te abordeze incat sa fii relaxata.
Probabil cand aveai 5ani ai nimerit pe cineva care lucrase preponderent cu adulti si nu avea tactica buna de lucrat cu copiii.
Ce sa zic, curaj, nu dureaza mult o sedinta, cu siguranta o sa te duci de mai multe ori pana te rezolva cu maseaua si o sa te obisnuiesti.
Eu ma duc la 6 luni laughing ca ma ia anxietatea doar cand stiu cat am platit pe niste coronite zirconiu si nu mai vreau sa ajung la asemenea sume laughing

| BuLaNNNeL a răspuns:

Exista cabinete care folosesc un inhalator de gaz (pentru cei cu anxietate/frici mari etc) și chiar cabinete dotate cu tehnicieni anestezisti care la nevoie îți 'dau somn total'.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poate că ai nimerit un derivat nepriceput. Mama mă ducea la o tânără dentista care mă chinuia. Dar în ultimele ture m-am dus singura la dentist și parcă din noroc am dat de un bărbat în vârstă. Așa de bine a lucrat, că mie și drag să merg la dentist. Tot ce este deranjant, îi înțepătura de la siringa, trece rapid. Caută dentist, bărbat cu experiență.

| Dintrebare a răspuns:

Cel mai important este sa mergi la un medic cu care sa te simti ok. Intreaba lumea din jurul tau, poate iti recomanda cineva un medic care sa fie si profesionist bun si sa fie si un om bland. Si poti foarte simplu sa ii spui medicului inainte sa te pui pe scaun ca tie iti este frica si ca ai dezvoltat o anxietate legata de vizitele la dentist si ca il rogi sa fi bland cu tine. Cand ai o problema, ce trebuie sa faci e sa comunici. Iar daca vezi ca medicul are atitudine proasta, te ridici de pe scaun si pleci. El este obligat prin natura profesiei sa aiba o atitudine ok.