| Floreenofficial a întrebat:

Pe la jumătatea lui 2012 mi-a căzut un dinte care,din păcate,era din dantura definitiva,pentru că era încălecat cu altul(așa mi-a zis o doamna doctor), dar mi-a rămas rădăcina dintelui.Eu as vrea sa fac implant,sau lucrare, dar pentru asta trebuie mai întâi să îmi extragă rădăcina aceea.Azi am avut o zi de coșmar.M-am agitat foarte tare fiindcă as vrea un dinte nou,dar îmi este foarte frica sa merg la stomatolog,frica mă omoară! Am fost anul trecut la un cabinet,unde am găsit două doamne drăguțe, dar nu m-am mai dus din cauza fricii.Am făcut și radiografie.Cand vorbesc,se vede o mica gaura,un mic spatiu in gura mea,de la lipsa acelui dinte, care mai e și din fata.Nu cred că rezist să îmi facă injecție,anestezie, sau să îmi extragă rădăcina.Pana la urma,m-am hotărât și nu mă mai duc la dentist, renunț,pentru că nu mai pot de frica.Dar rămân cu durerea, cu tristețea că am o dantura nasoala.Sunt băiat, dar degeaba.Nu am curaj deloc,sunt extrem de fricos și din păcate,se pare că am de pierdut! Am probleme cu dantura, chiar sunt de mers la dentist și nu mă duc. Vreau totuși să aud parerea voastră, de asta am și pus întrebarea.Va mulțumesc frumos și sănătate!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Am inteles ca, radacina acelui dinte mai exista. O radiografie poate arata exact starea ei, iar daca este in stare buna (nu este crapata), atunci se poate rezolva o constructie durabila pe el. Trebuie doar sa gasesti acel stomatologcare are experienta in asemenea lucrari (nu una tinerica, cu decolteu mare si fusta scurta tongue ).

Eu am avut asemenea lucrare pe 2 radacini. In radacina, in gaura unde a fost nervul, s-a montat un bont metalic, iar peste bont s-a aplicat o coroana de acril, de culoarea dintilor alaturate. Cand lucrarea a fost gata, nu s-au putut deosebi de dintii naturali, alaturati, n-am mai avut lipsa in dantura. Ambele lucrari, facute pe radacinile ramase, au rezistat peste 10 ani, iar cand radacinile s-au distrus, s-a facut cate un "pod" peste acele locuri.

| Floreenofficial explică (pentru Bula):

Da,exista rădăcina,stau cu ea in gura. Sper sa fie in stare buna, cum ziceți dumneavoastră.Da, așa aș vrea și eu, lucrare pe rădăcina, daca s-ar putea.Multumesc pentru ajutor!

| Bula a răspuns (pentru Floreenofficial):

Vorbeste cu mai multi dentisti, mai ales cu cei mai in varsta, cu experienta, care cunosc aceasta tehnologie veche (bont si coroana montata pe radacina).

5 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Este un lucru normal frica aceasta. Ar fi fost anormal să nu-ți fie frică.
Dar în același timp este foarte normal ca frica să dispară dacă vei merge mai des la stomatolog: fie pentru o carie, fie pentru detartraj. De două ori pe an tot trebuie să mergi.
Totodată s-ar putea să existe și o altă metodă de prindere a noului dinte. Nu știu sigur, doar bănuiesc. Ar trebui să te informezi în privința aceasta, chiar dacă o astfel de lucrare nu va fi atât de durabilă.
Sănătate și mult curaj îți doresc!
Mai așteaptă răspunsuri că poate cineva a mai trecut prin situația ta.

| costinvlad a răspuns:

Nu are de ce sa îți fie frica. Este doar o anestezie. Nu te doare. Sau doar nu ți baga mana în gat.

| casdac232x213c1 a răspuns:

Asa eram si eu la inceput cu hai sa zic nu neaparat frica aveam emotii. Dupa ce am fost de 2 ori nu mai aveam treaba si acum chiar mi se face dor de dentist? Trebuie sa te gandesti ca totul e bine si ca lucreaza niste oameni care stiu ce fac.