| emilia21 a întrebat:

Buna as avea o intrebare, e normal la ciclul menstrual sa vina dupa 22 zile? nu este vreo problema din punct de vedere medical? va multumesc astept raspunsuri

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| nicky a răspuns:

E normal stai linistita, am o vecina care are 36 ani si ciclu la 22 zile, a fost la 2 medici ginecologi si i-a intrebat daca e normal si i s-a spus ca da. Asa ca nu-ti face griji.

9 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Da. Literatura medicala vorbeste de durata ciclului menstrual ca fiind intre 22 si 35 de zile. Teoretic un ciclu de 22 de zile nu e fertil. In cazul in care ai peste 25 de ani si ciclul este, in mod regulat, de 22 de zile, atunci ar fi bine sa vorbesti cu un ginecolog, pentru orice eventualitate.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Emilia21: La menstruatie ai si dureri, sau e doar sangerare fara nici o durere? Daca e asa, inseamna ca acel ciclu nu e fertil. E bine daca te duci sa te consulte un ginecolog, poate exista o cauza non-hormonala pentru asta. Acum, teoretic, nu e mare problema dar mai incolo, cand o sa vrei sa ramai insarcinata, se poate sa ai, in cazul in care o cauza externa ovarelor cauzeaza asta.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Emilia21: La menstruatie ai si dureri, sau e doar sangerare fara nici o durere? Daca e asa, inseamna ca acel ciclu nu e fertil. E bine daca te duci sa te consulte un ginecolog, poate exista o cauza non-hormonala pentru asta. Acum, teoretic, nu e mare problema dar mai incolo, cand o sa vrei sa ramai insarcinata, se poate sa ai, in cazul in care o cauza externa ovarelor cauzeaza asta.

Laur
| Laur a răspuns:

La 22 de zile de la menstruatia anterioara sau intarziat cu 22 de zile?

| emilia21 explică:

Am uitat sa mentinez ca am varsta de 21 de ani, si ciclul imi vine la 22 de zile, de vreo jumatate de an! nu stiu care e cauza, iar cand imi vine, ma tine 5 zile!

| emilia21 explică:

Multumesc nicole, nu imi intarzie niciodata, si am mici dureri in primele 2 zile, cea ce cred ca este normal! multumesc la toti pentru sfaturi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este nici-o problema. Daca intarzie mai mult de 1 luna atunci ar trebuie sa iti faci griji.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
O dereglare hormonală.
Poți consulta un medic ginecolog pentru mai multe detalii.
Sănătate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut.
nu stiu pentru ca nu cred ca mi-a venit cclu.
stiu pare ciudat dar va rog cititi.
de 2 saptamani [a mai avut pauza, sa oprit odata ] imi curge "ceva" din vagin de culoare neagra spre rosie. oare asta sa fie menstruatia? hel please