| adriana_2098 a întrebat:

Am o problema si vreau sa ma ajutati cu niste sfaturi! Am facut dragoste cu logodnicul meu pe 7 februarie si pe 7 luna asta ar fi trebuit sa imi vina ciclul menstrual, dar nimic! Am folosit prezervativ, nu s-a rupt si acum 2 zile am facut si test de sarcina si a iesit negativ! Pot fi insarcinata? Astept raspunsuri multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poti fi insarcinata, dar este putin probabil, Prezervativul ofera o protectie foarte foarte buna. Mai degraba ai o dereglare hormonala majora. Dupa cum sunt convinsa ca stii, price intarziere care ajunge la 10 zile impune consult ginecologic cat mia repede.

soothe
| soothe a răspuns:

Cum de ti-ai amintit dupa o luna daca s-a rupt prezervativul sau nu? e o intarziere, nu-ti bate capul...

| katy a răspuns:

E dereglare hormonala daca iti intarzie 1-2 saptamani nu are nimic, nu te speria

| misu a răspuns:

Ai vreo dereglare, raceala, etc. daca e cum spui tu nu ai cum

| daniEL88 a răspuns:

Imi inchipui cat esti de stresata, daca e primul contact s-ar putea sa fie vorba numa de o amanare a ciclului, daca nu, atunci urmareste si alte simptome ce ar zice ca ai fi nu neaparat aparitia sau nu a ciclului. Numa bine, stai linistita!

| stanly7 a răspuns:

Nici chiar prezervativul nu protejeaza 100% exista sanse cum ai zis tu sa se rupa sau sa fie intepat(putin probabil).
Daca prietenul a ales un prezervativ de calitate(durex, love plus si care o mai fi)nu cred ca trebuie sa te sperii.
Peste o saptamana repeta testul ca sa fi sigura.

| klaudia_4431 a răspuns:

Nu esti insarcinata in nici un caz,poate ai racit jos si din asta ti-a intarziat,se mai intampla oricui, daca ai folosit prezervati si nici nu s-a rupt sub nici o forma nu ai de ce sa-ti faci griji! stai linitita...dar iti recomand sa consulti un medic ginecolog, sa nu ai vreo complicatie.

| adr a răspuns:

Cel mai simplu te duci la o farmacie si ceri 3 teste de sarcina si ai rezolvat problema. Prietena mea a facut peste 50 laughing Si iti recomand sa te duci la ginecolog sa ceri anticonceptionale. E cel mai sigur happy eu nu mai am probleme.
Buh bye

| IonGeoRoxi a răspuns:

Sau poate fi vorba de o dereglare hormonala... daca trece o luna și nu iti vine sau cel târziu nici la data următoare fugi la doctor. poate aveți bebe... pana atunci poți repeta restul nu sunt asa sigure.