| geta_1120 a întrebat:

as avea o intrebare la care nu gasesc sau poate imi e teama sa stiu raspunsul.sora sotului meu are cancer si din cate am inteles trebuie sa faca morfina, as vrea va rog sa imi ziceti si mie morfina se administreaza in ultima faza? a dat cumva in metastaza? are sanse sa traiasca de la morfina? stiu ca ea se administreaza doar celor care au cancer insa sunt cateva intrebari la care nu le gasesc raspuns.multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In general morfina se adminstreaza bolnavilor cu dureri mari, indiferent de stadiul bolii. Insa, majoritatea bolnavilor de cancer au nevoie de morfina doar in stadii avansate, terminale. Nu are neaparat legatura cu prezenta sau absenta metastazelor.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

De regula se administreaza morfina bolnavilor aflati in metastaza, din pacate si mama mea a avut ciroza si s-a stins cu 6 ani in urma. I s-a administrat morfina din cauza durerilor pe care le avea.

blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

Buna Geta. Imi pare tare rau ca lumea trebuie sa sufere de aceasta boala cumplita cum este cancerul. Vreau sa te linistesc putin daca pot spune asa si sa-ti spun ca morfina nu se utilizeaza doar in faze terminale ale cancerului. Se utilizeaza la dureri foarte mari. Daca i se administreaza acum morfina, ar putea sa invinga boala, totusi totul depinde de cum face organismul ei fata tratamentului pentru cancer. Iti dau un exemplu :acum un an, o fetita de cinci ani pleca din Romania pentru tratament in alta tara cu diagnosticul de Leucemie. Ajunsa acolo, din cauza durerilor foarte mari pe care le avea medicii au ajuns sa-i administreze doze de morfina si de 5 ori pe zi. A trecut un an de atunci si 2 operatii pe cord in decursul a o luna, si fetita traieste, a facut 6 ani si inca este acolo si lupta pentru viata ei. Doctorii nu ii mai administreaza morfina de peste jumatate de an.
Trebuie sa o incurajati foarte mult si sa fiti aproape in aceste clipe crancene.
Multa sanatate in lupta cu aceasta oribila boala!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Îmi pare nespus de rău de cumnata ta.
Morfina este un calmant foarte puternic de atenuare a durerii.
De regulă se administrează în ultima fază a cancerului, în metastază.
Ea se mai administrează și la pacienții care au suferit intervenții chirurgicale pe os.
Sănătate multă.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Morfina este un drog, care diluat in proportii cantitative de fabricantii farmacisti devina util omului. Ajuta la redarea unei stari de somnolenta, pentru 6-7 ore persoana bolnava,, cade,, intr-un somn foarte adanc, nemaisimtind suferinta fizica.De obicei este administrata persoanelor care sunt diagnosticate cu, cancer in metastaza, pentru ca mentastaza este faza ultima a cancerului in care durerile devin insuportabile si tot mai frecventa. Sper sa te ajute sfatul meu, si multa sanatate tuturor va doresc...nu uita si cancerul este o boala, fiti alaturi de ea chiar daca medicul spune ca nu mai exista sanse, exista minuni, crede-ma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.Nu se utilizeaza doar in cancer, acum 15 ani de exemplu eu am fost anesteziata cu morfina ca sa fiu operata de apendicita.Acum traiesc in Spania si aici se foloseste ca sa diminueze durerile puternice de orice natura, nu are legatura stricta cu cancerul.Este un calmant foarte puternic dar din pacate nu vindeca nimic, doar diminueaza durerea.

| amalia_3598 a răspuns:

Medicament extras din opiu, capabil sa calmeze durerile intense, actionand asupra sistemului nervos central (analgezic central) si provocand adormirea.
Morfina face parte dintre stupefiante. Codeina si heroina sunt derivati ai morfinei.

Morfina este indicata pentru calmarea durerilor intense si rebele la alte analgezice? legate de un cancer, de un infarct al miocardului (criza cardiaca) sau provocate de traumatisme grave.

Sunt cat de cat documentata in cazuri din acestea... Avat cu ceva timp in urma un caz asemanator in familie... Nu cred ca a intrat in metastaza, adica nu neaparat. Are sanse destul de mari sa traiasca de la morfina... Oricum daca vrei mai multe tratamente iti pot propune eu...Am avut o buna prietena de familie care a a vut cancer si a trecut peste cu cateva tratamente naturale! Id de mess: haven_girl_amywinking

| andrei_5505 a răspuns:

Draga Geta, cred ca aceste raspunsuri le poti primi de la medicul care a scris reteta(formularul galben). Nu stiu despre ce cancer e vorba, dar stiu ca morfina(sau derivati de ai ei) se poate administra prin plasturi cutanati(fentanyl, concentratii de 25, 50, 75, 100 ug/h ) sau doze injectabile. Calmeaza durerile si poate produce somnolenta. In orice situatie, cere si parerea altor medici.Isi au si ei "teoriile" lor. Poti incerca si remedii naturiste (extracte de Aloe etc). Foarte importanta este atitudinea psihologica si daca vrei, spirituala, atat a cumnatei tale, cat si a voastra. In general, atat pacientii cat si "apartinatorii" cand aud de morfina se gandesc la faze terminale. Nu e chiar asa. Sunt oameni care traiesc ani de zile folosind morfina. Va doresc multa Sanatate, Curaj, Incredere, Putere! Dumnezeu sa ne ajute!