| Daughter a întrebat:

Am o intrebare care ma framanta. Cam cat mai poate trai un om (58 de ani ) care a avut cancer acum 4-5 ani la san ( a facut operatie), iar acum a descoperit ca a recidivat la plamani (metastaza gradul 4 ) si mai nou s-a extins si la rinichi. Precizez ca persoana respectiva are si diabet si acum face citostatice si a trebuit sa fac o mica pauza deoarece a avut creatinina mare ( din cate am inteles 3). Mai exista si alte tratamente? Acest tratament doar prelungeste viata pacientul? V-as fi recunoscutatoare daca mi-ati spune, bunica mea are si nu vrea sa-mi spuna nimeni nimic ca sa nu ma necajesc! Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Peaches a răspuns:

Cred ca majoritatea ocoleste intrebarea ta pentru ca este extrem de neplacut sa tai cuiva speranta. Stii ca acest grad (4) este foarte avansat si faptul ca metastazele sunt la plamani si rinichi este foarte grav. Totul pe fondul unui diabet care deja exista (deci functia pancreasului nu este buna). Sa stii ca rezistenta unui organism in asemenea conditii nu dureaza mult. Imi pare foarte rau ca boala asta diabolica inca nu are leac.