| adelutsa a întrebat:

As avea o intrebare si rog doar pe cei care sunt in cunostinta de cauza sa raspunda. Am miopie -1, 75 la ambii ochi. Am auzit de o operatie si am avzut si la televizor la "Frumusete pe muchie de cutit". Am citit ceva pe net despre operatia cu laser, iar la TV am vazut ca se pune un fes de lentila sau nu stiu foarte subtire si nu mai ai nevoie de alta operatie niciodata (in cazul celei cu lasei iti ia din cornee si mi-e frica pentru ca am avzut ca o poate subtia prea mult). Stiu doar ca ambele operatii pot fi facute dupa varsta de 21 de ani cand organismul s-a maturizat complet. Eu am 16. As vrea sa stiu mai multe informatii gen unde se face pretul daca a facut cineva vreodata, cum este. Multumesc anticipat.

App.: dau funditabig grin.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| tyana a răspuns:

Am discutat cu oftalmologul fetitei mele despre o posibila operatie cu laser pe viitor(si ea are miopie)dar nu ne-a recomandat acest lucru, pentru ca din pacate e doar o solutie temporara.In primul rand pentru a face operatia trebuie sa ai aceeasi dioptrie in ultimii doi ani, sa ai o anumita varsta, iar rezultatele nu sunt definitive.
Noi am optat pentru lentile de contact, au un pret accesibil si daca esti atenta la igiena chiar nu ai nici-un fel de problema.
Decizia daca faci sau nu operatie trebuie gandita bine.Eu una nu sunt de acord cu ea.

| katala a răspuns:

Esti bine documentata; se poate opera dar exact asa cum spui dupa ce organismul este matur. Din cate stiu operatia se face la Bucuresti, dar pana mai cresti tu e posibil sa se poata face in mai multe orase din tara. Cunosc o persoana de peste 60 ani care s-a operat si careia i-a reusit operatia, de atunci nu mai poarta ochelari de loc; despre preturi nu are rost sa te interesezi de acum pentru ca oricum vor fi altele atunci. Mult noroc!

| Ion555 a răspuns:

Si eu am, desi nu cred ca este necesar pentru diopriile mici, cand se stabilizeaza miopia, atunci este posibila o operatie, dar nu este indicat si nu se recomanda o operatie la 1.75 chiar daca implinesti o varsta mai inaintata de 25 ani... poti apela la lentile de contact daca nu te simti bine cu ochelari