| Șevval a întrebat:

Cât costă o operație pentru refacerea vederii, mai exact operația cu laser pentru miopie.

Răspuns Câştigător
| ancaval a răspuns:

3.000-3.500 lei + analizele dinaintea operației, aproximativ 1.000 lei, că trebuie să mergi de mai multe ori.

Operația NU e pentru oricine:
- trebuie să ai măcar 25 de ani;
- trebuie ca miopia să fi stagnat;
- trebuie o tensiune intraoculară bună, pentru a NU se pune presiune pe nerv, ceea ce ar duce la un glaucom pe viață și cu pierderea vederii ireversibil;
- trebuie o retină bună, pentru că există risc de dezlipire, ceea ce duce, la fel, la pierderea vederii, e o urgență și trebuie o altă operație pentru repoziționare retină;
- trebuie să ai o cornee suficient de groasă pentru e NU se perfora, în acest caz se ajunge la implant de cornee (există și lasere pentru cornee subțire);
- trebuie să NU ai infecții, deci trebuie o analiză de secreție, care costă cam 50 lei;
- etc.

Nu te sfătuiesc cu astfel de operații, există riscul de a crește dioptria în scurt timp + ce am scris mai sus.

3 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Asta poate sa difere de la caz la caz, de la interventie la interventie. Dar oritentativ poti sa vezi aici o lista intreaga pentru aproape toate interventiile ce pot avea loc la ochi in Romania:
https://www.amaoptimex.ro/preturi/?tab=operatii-oftalmologice

(dai la "operatii oftalmologice")

| Celcestietot a răspuns:

Bună! O sută de milioane pe ochi + că iei în calcul și prețul cadoului cadrului medical.

| ancaval a răspuns:

+ consultațiile postoperatorii! Am uitat să îți scriu.