| Crisstina a întrebat:

as dori niste detalii despre infectia urinara! in ce consta? si cat e de grava. multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| anka a răspuns:

Infectia urinara este prezenta de germeni microbieni in urina, asociata cu simptome din partea aparatului urinar; de cele mai multe ori boala se manifesta episodic, recidivant, in perioadele acute dand febra, urinari dese, usturimi la urinat, dureri lombare, frisoane, astenie; probele de laborator arata leucocite si microbi in urina, viteza de sedimentare si leucocitele in sange sunt crescute. Episoadele acute de infectie urinara trebuie tratate cu antibiotice, conform cu sensibilitatea germenului. Simptomele infectiei urinare sunt:
Nevoia frecventa de a urina
Inflamarea vezicii
Dureri si usturimi in momentul urinarii
Urina tulbure sau cu sange
Durere a abdomenului si a spatelui
Frisoane, febra, greata si varsaturi.
Chiar daca stii ca tratamentul in cazul infectiilor urinare se bazeaza pe antibiotice, nu urma un tratament inventat de tine. Antibioticele luate "dupa ureche" fara o serie de analize in prealabil (urina) pot duce la complicatii grave ale intregului organism.

| Lorien_2084 a răspuns:

Incearca Renostim (ca tratament naturist-efect excelent) si Uricol (tratament alopat)

| Crisstina explică:

Ce este destul de ciudat e ca nu am nici una dintre aceste simptome! iar din rezultatul analizelor reiese ca am infectie urinara...