| simo80 a întrebat:

as dori sa aflu despre cat de bine este sa iau anticonceptionale doar cand vine sotul in concediu cam la trei luni-patru pe an doar 3 saptamani sta acasa. Pot intrerupe atat timp si iar sa le reiau? de exemplu acum nu iau dar de craciun merg la el 3 saptamani ce imi recomandati? am folosit si metoda calendarului dar sunt chiar la ovulatie atunci
si mentionez fara prezervative

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ginecologul iti permite. poti face asta o data la cativa ani (adica sa iei o luna contraceptive si apoi sa le intrerupi). Dar nu o poti face des, ci poate o data la 5 ani si numai sub atenta supraveghere ginecologica.

Abh
| Abh a răspuns:

Anticonceptionalele se iau minim 6 luni consecutive, se incep macar cu 2 saptamani inainte de contactul sexual neprotejat( mai ales daca le incepi din a 5-a zi a ciclului) pentru a asigura maximum de siguranta contraceptiva.Luate cand si cand, cate o luna, doua, nu vor face decat sa-ti deregleze echilibrul hormonal.

| DrA a răspuns:

Sa nu faci astfel de prostii. Te vei alege cu dereglari hormonale foarte grave. Ori incepi sa iei contraceptive, ori nu. Poti apela la diafragma daca prezervativele nu sunt o optiune pentru voi. Sau daca esti sigura ca nu vrei copii in viitorul apropiat poti sa ii spui ginecologului tau sa iti puna sterilet. In momentul in care te vei razgandii si vei dorii copii, ginecologul iti poate scoate acel sterilet. Succes

| trăncănici a răspuns:

Dragă,decît să te complici cu pilule, mai bine fă-o cu fereală:nu-l laşi să ejaculeze înăuntru decît înainte de menstruaţie cu 2-3 zile! doctorul meu mi-a recomandat fereala în schimbul pilulelor! De la fereală nu poţi avea reacţii adverse,dar de la pilule,da! Nu fumat,nu alcool,nu trebuie uitată înghiţirea pilulei,etc! Trebuie să-i impui soţului un pic de exigenţă,nu trebuie chiar aşa rîzgîiat! Că doar e vorba de sănătatea ta! Sau folosiţi cînd şi cînd,prezervative! Eu nu l-am rîzgîiat niciodată pe soţul meu cînd a fost vorba de sex şi sănătate(a mea)! L-am dus la acelaş medic, a stat de vorbă cu el, i-am spus în faţa medicului că refuz înghiţirea de pilule şi că-l pun să ejaculeze afară şi a înţeles! Am 2 copii şi nici un avort, crede-mă! Şi suntem împreună de mai bine de 14 ani! Dacă nu te înţelege, înseamnă că-l doare în cot de tine!