| vanesa_6936 a întrebat:

Buna as dori sa stiu cum as putea sa scap motanelul si catelusa de purici deoarece am fost la medic, dar in zadar inca tot au purici si cred ca am si eu. Cu ce as putea sa-i mai dau? Dar eu cu ce sa ma dau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Da cusca cainelui cu var, apoi fa solutie de piatra vanata, sau ia ceva insecticid mai eficient contra purecilor, da cu solutia asta peste tot, pe carpele pe care stau ei, pe haine, pe pat, in cusca cainelui, in culcusul pisicii.
Ia zgarda antipureci pentru ambele animale, si din cate stiu eu este si ceva medicament care se pune in apa sau mancarea lor, care ii face sa scape de purici.

2 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Pentru caine si pisica exista sprey sau solutie pe care o cumperi de la farmacia veterinara. Exista si sampon contra puricilor. Ia un piaptan des si piaptana-i de 2-3 ori pe zi. Nu vei scapa de purici pana nu dai cu solutie peste tot chiar si in paturi, pe lenjerie, paturi, coverturi, covoare si speli apoi tot. Repeti operatia pana nu mai gasesti niciunul!

| Sweet00gum a răspuns:

Puricii nu stau pe om :-P poate sar pe tine, dar cu siguranta nu stau happy ai dezinfectat si locurile unde stau ei?

daca nu mai vrei sa mergi la vet, intreaba la farmacia veterinara. ar trebui sa iti dea un sampon sau o solutie