| Nicula123456789 a întrebat:

Bună, as dori sa știu dacă doare foarte tare injecția de la dentist! Este o durere insuportabila?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este o durere absolut minora, nesemnificativa si dureaza o secunda.

| darrio2007 a răspuns:

Este doar o intepatura. Nu dispera. Mai bine asa decat sa suporti pe viu lucratul la o masea.

| name50 a răspuns:

Inainte de a ti se face vreo injectie dentistul curata locul si iti da cu o solutie ce iti amorteste acea zona a gingiei, deci cel mult o sa simti o intepatura usoara, nu.ti face probleme

| darrio2007 a răspuns (pentru name50):

Injectia in sine se face pentru a amorti locul. Nu deruta.

| name50 a răspuns (pentru darrio2007):

O spun din proprie experienta, intai iti amorteste putin locul apoi se face injectia care da senzatia de amorteala o perioada mai lunga pentru ca dentistul sa.si poate desfasura activitatea

| darrio2007 a răspuns (pentru name50):

Si ce anume iti face ca sa iti amorteasca locul, inainte de a-ti face injectia?

| name50 a răspuns (pentru darrio2007):

Pana la o anumita varsta copiilor le este dat cu un spray nu li se face injectie, acelasi spray este folosit si inainte de injectie (spray ul amorteste putin cat sa nu fie dureroasa penetrarea gingiei apoi injectia paralizeaza temporar si local).Nu am tinut neaparat sa ma contrazic, insa mie asa mi s-a facut procedura