| BloodyBlade a întrebat:

E urgent! Am 16 ani,si in vara am mers la dentist, pentru am tratata cateva carii.Bine.De ceva timp,am o durere insuportabila in timpul masticatiei si,de altfel, am un punct intre 2 masele(care ma dor). Mama(medic de profesie) spune ca am o cangrena dentara.Deci,cei care stiti, doare "tare" sau nu? Multumeeeschappy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Durerea de dinti incepe cand caria ajunge la primele terminatii nervoase si se termina cand a "mancat" tot nervul.
Faza de cangrena dentara este ultima, cand pulpa dintelui este necrozata si incepe sa se faca abcesul dentar si sa ti se umfle maseaua - de fapt nu se umfla maseaua, ci peridontul si celelalte tesuturi inconjuratoare.
Exista doua cazuri: cand maselele ti-au fost doar sigilate, si nervul a fost intact, sau cand ti-a efectuat si pulpoctemie, adica ti-a scos nervul de la maseaua cu pricina.
Daca nu ti-a scos nervul, atunci banuiesc ca esti intr-o faza incipienta a pulpitei (inflamatie a nervului dentar) si nu in faza de cangrena dentara.

| Melcul a răspuns:

Orice durere la capitolul dantura este foarte dureroasa.