| ReviRocsy a întrebat:

As dori sa stiu dupa cate zile se manifesta pojarul dupa ce ai intrat in contact cu virusul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

In cazul rujeolei, simptomele apar dupa 7-14 zile de la infectare.

| ReviRocsy explică (pentru alessia5158):

Dar daca stai in fata unei persoane infectatecu rujeola cateva secunde, totusi ea nu stranuta sau tuseste, am sanse sa nu iau pojar?

| alessia5158 a răspuns (pentru ReviRocsy):

In acest caz sansele de contaminare sunt minime. Sansele cresc daca, in acest rastimp, l-ai luat de mana cu care tocmai si-a sters secretiile nazale.