| anasavu a întrebat:

As dori un sfat ceva, daca stiti ceva in legatura cu problema mea! De aproximativ o luna in jurul vulvei am o roseata, care atunci cand urinez ma ustura, si cateodata ma mananca, si atunci cand ma spal acolo ma ustura ca atunci cand urinez, am unele momente cand ma scarpin pana iasa sange! Viata sexuala nu mi-am inceput-o, neci nu ma gandesc la BTS. Vreau sa merg la doctor, dar e de ajuns sa merg la medicul de familie, imi da o crema ceva, e de ajuns sa ii explic oare stie? sau sa merg la un ginecolog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| doctoressa a răspuns:

Buna! Ar fi bine sa mergi la ginecolog. Cel mai probabil e vorba de o candidoza vaginala pentru care vei avea nevoie de tratament. Multa sanatate! Mai multe detalii despre afectiunea pe care o ai, gasesti aici: http://www.i-medic.ro/boli/candidoza-vaginala
Multa sanatate!

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa mergi la un ginecolog care sa-ti preleveze secretie pentru analize. Cel mai probabil ai o candidoza, produsa de un tratament cu antibiotice.

| CoquineNoire a răspuns:

Poate esti oparita, da cu Cutaden.
sau cu crema de galbenele, sau mergi la ginecolog.