| SaraM a întrebat:

De o saptamana si ceva am o problema de care nu reusesc sa scap. Am facut sex neprotejat pentru prima oara cu iubitul meu si dupa 3 zile mi-a aparut un lichid alb cu aspect branzos, ma ustura foarte tare cand vroiam sa ma duc la toaleta, am incercat sa ma spal cu ceaiuri sa dau cu galbanele, dar m-a tinut asa ceva zile pana cand am scapat. Insa de alaltaieri, dupa ce s-a retras acel lichid mi-au aparut niste bubite rosii langa vagin si pe buza inferioara, iar senzatia de usturime e prezenta si acum. Iubitul meu s-a plans si el de o mica roseata pe varful penisului si mi-a spus ca asa ceva n-a mai patit niciodata. Sunt tare ingrijorata, vreau sa ma duc la medicul de familie, dar nu vreau sa stie mama de aceasta problema in cazul in care ma voi duce si la ginecolog, ea crezand ca inca mai sunt virgina( am 21 de ani). Ajutati-ma cu un sfat, cam ce ati face voi in cazul meu. Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Sau mergi la farmacie şi cumperi Canesten Gyn 3, comprimate vaginale, 200 mg, Cremă Canesten ( pentru ungere locală externă ) şi pliculeţe de Tantum Rosa ( pentru spălături vaginale ), eventual un irigator ( pentru spălăturile vaginale ).

Pentru alte detalii, vezi linkul :
http://www.medipedia.ro/......GYN-3.aspx

http://www.medipedia.ro/......-ROSA.aspx

http://www.pcfarm.ro/produs/2149/Irigator-Tantum-Rosa

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poti sa te duci direct la ginecolog, fiindca esti majora. Presupun ca nu v-ati facut corect analizele obligatorii inainte de sex neprotejat si asa v-ati ales cu o infectie (probabil candida) transmisa de la unul la altul. Important este sa primesti tratament cat mai repede, mai ales ca tu ai amanat extrem de mult tratamentul (e preferabil sa inceapa in primele 48 de ore de la primul simptom)

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Este vorba de o infecţie ( boală cu transmitere sexuală ), care NU trece doar cu ceaiuri!

Trebuie să mergi la GINECOLOG pentru analize, în urma controlului o să vadă despre ce microb este vorba şi o să-ţi prescrie tratament ( antibiotic şi analgezic local ).

Să CERI tratament şi pentru prietenul tău : dacă el nu se tratează, o s-o iei înapoi de la el!