| anonim_4396 a întrebat:

Bună!
Aș vrea să duc la laborator pentru verificare o bucată de lubeniță și niște apă luată de la dozator!
Problema e că nu știu pentru ce să duc că e listă lungă cu prețuri la un site de genul acesta!
Eu aș dori să știu la lubeniță care am luat-o dacă a fost crescută forțat cu chimicale, care am auzit că nu se metabolizează, ci rămân ori în ficat ori în grăsimea corporală!
Vă descriu eventual, lubenița care era verde fără dungi, iar înăuntru miezul nu era ușor pufos și moale, ci ca un fel de miez de pară și cam multe semințe albe și nici prea dulce!
Precizez că am luat-o de la bișnițar!
Iar apa de la dozator are un gust ciudat, cam clocit (stătută de mult timp) în comparație cu unele nu toate, mărci producătoare de apă normală la sticlă din magazine!
La apă nu știu ce să aleg nivelul de puritate, nitrați, bacteriologice?
Există niște recipiente speciale în care trebuie duse sau pot să le duc în orice?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Un pepene cu semințe albe este un pepene necopt.
Iar bișnițarul care îl vinde nu poate fi acuzat de calitatea unui pepene, căci el nu știe ce conține și dacă a fost injectat sau nu cu substanțe de creștere, etc, așa că. doar ceea ce ai putea afla este dacă pepenele tău este virgin sau nu. Iar ca să poți pedepsi sau aduce în fața legii pe cel pe care l-a injectat, trebuie să mergi pe filieră și să demonstrezi că da. pepenele provine de la X și că X este vinovat. Iar el va contesta că tu nu ai cum să dovedești că acel pepene provine de la el. Așa că muncești la cooperativa munca în zadar.
Apă poți duce la analiză în orice recipient curat.

| Hollyg a răspuns:

Este un experiment făcut de un băiat la fel de curios ca tine, legat de apa, pe YouTube. Încearcă toate tipurile de apa plata îmbuteliată existente pe piața românească. Da-i un search, cat despre lubenița, succes!?