| noink a întrebat:

Dupa o opeatie am luat 25 de zile de antibiotic, cu eubiotice la cateva zile. A inceput acum sa ma doara ficatul. Nu consum alcool sau bauturi acidulate si mananc sanatos de obicei. Ce sa fac? Stiu ca antibiotice se metabolizeaza in ficat... sigur e de la ele.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ficatul nu doare, nu are receptori pentru durere. Foarte rar, in cresteri rapide in volum ale ficatului, te poate durea capsula hepatica, dar asta se intampla numai in hepatitele foarte severe. Asadar, probabil fie te doare colecistul, fie duodenul, fie altceva ce se gaseste in zona.
Nu e nevoie sa faci nimic, consuma multe lichide si totul va fi bine.

| AliGab a răspuns:

25 de zileee? nu-i cam lunga perioada de administrare antibiotice?