| nimicaici a întrebat:

As vrea sa imi scot o alunita de pe barbie deoarece este foarte inestetica.O doamna mi-a spus dupa ce a aflat de intentiile mele ca o persoana dupa ce a facut acest lucru s-a ales cu o pata imensa pe fata.Acum mi-e foarte frica si nu stiu ce sa fac.Am vorbit cu dermatologul si nu este cancerigena.

Ati avut cazuri in familie? S-a intamplat asa ceva? Chiar ma deranjeaza alunita.A, si cicatricea se vede foarte tare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Dimensiunea cicatricii depinde de dimensiunea alunitei si de experienta chirurgului plastician care te opereaza.
http://www.i-medic.ro/boli/alunitele-nevii-melanocitari

| vangaelis a răspuns:

Daca dermatologul sustine ca nu este o alunita cu pontetial malign, nu este nici o problema. Discuta cu dermatologul in legatura cu eradicarea problemei.