| anonimgen a întrebat:

Buna, as vrea sa ma ajute cineva.
Deci eu am mulți dinți cariati si-mi este foarte frică să merg la medic și aproape toți încep să se carieze și îmi este foarte frică de ce o să urmeze….

Se poate întâmpla ceva grav dacă am aproape toți dinții cariați? Mie imi e foarte frica de dentist si am evitat sa merg pana acum… am și ceva albeață pe unii dinți

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca se intampla, vor durea atat d erau si vor fi atat de stricati ca ti se vor scoate dintii unul cate unul si vei ajunge ca mosii cu placa dentara in gura la nici 20 de ani.

| AdioTPU a răspuns:

Mai bine să mergi la dentist decât să-ți pierzi toți dinții. Cum crezi că e mai convenabil? Judeca tu.

| Elinelaaaa a răspuns:

De ce iti e frica de dentisti?

Nu trebuie sa iti fie frica de ei, de indemn sa mergi cu incredere.
Nu o sa ti se intample absolut nimic, se lucreaza atat de usor cu aparaturile din ziua de azi ca nu simti mare lucru?
Iar dentistii o sa se asigure ca esti cat mai confortabil si sa nu ai parte de neplaceri.