| Zann10000 a întrebat:

Bună,as vrea sa merg la psiholog pentru că am o stare de anxietate f mare,am senzația de neliniște, palpitații,stare de alertă, frică,panica și atacuri de panică, le am de câteva luni și nu mă liniștesc cu nimic.psihologul mă poate ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Poate sa te asculte, sa te sfătuiască și dacă necesiti tratament sa te primit ala psihiatru ce sa îți prescrie unul.
Înainte de toate fa niște analize de sânge, un control la medic sa vezi dacă nu ai ceva probleme de sănătate.

| RoCkKiD a răspuns:

In primul rand trebuie sa mergi la medicul de familie pentru trimitere la psihiatrie pentru diagnostic si medicatie.

Apoi, dupa ce ai diagnosticul si medicatia poti sa incepi sa lucrezi cu un terapeut pentru a invata sa functionezi fara medicatie. Terapia nu o sa functioneze magic, o sa dureze, momentan ai nevoie de medicatie ca sa tii simptomele sub control ca sa poti sa lucrezi la cauze cu terapeutul.

| Anonimul151 a răspuns:

Da, un psiholog te poate ajuta cu sfaturi, și multe alte lucruri pentru a depăși starea de anxietate. Nu trebuie neapărat să mergi la psihiatru. De foarte multe ori, tratamentul pe care îl dau face mult mai mult rău.

Dacă, ești la școală sau liceu, ai putea merge la psihologul liceului pentru a vorbi despre aceste lucruri.

În trecut, și eu am avut anxietate, și tot ce ai spus tu în întrebarea ta însă nu am mers la psiholog. Pe parcurs, a trecut starile acelea foarte nasoale, însă și acum mai am stări, dar mai ușoare. Și la mine a durat câteva luni până a trecut.

Încearcă pe cât posibil să gândești pozitiv, și să nu te gândești la starile pe care le ai. Sa încerci să le dai de o parte ca și cum nu ar exista. Și vei vedea că în timp, va trece. Poate atacurile de panica, palpitațiile, frica etc..., vor trece mai rapid, însă anxietatea puțin mai greu, însă într un final va trece și ea.

| Animeforlifee9921 a răspuns:

Din pacate nu cred ca te poate ajuta. Nu vreau sa te dezamagesc, dar am avut si eu cateva dintre simptomele tale, am fost la psiholog dar nu prea m-a ajutat. Cel mai bine ar fi sa mergi la un medic psihiatru, el te ajuta mai bine si iti poate da niste medicamente care te pot ajuta sa scapi de aceste simptome.

| Zann10000 explică (pentru Animeforlifee9921):

Eu când nu am aceste simptome sunt f vesel și vorbăreț

| Ha0s a răspuns:

Nu, consulta un psihiatru.

| Zann10000 explică:

Nu sunt religios

| Zann10000 explică:

Mi-a zis un frate că sa fac așa cum ai spus tu, dar nu știu dacă o să fie o schimbare pe bune

| ChingaAndrei a răspuns:

NU

| ChingaAndrei a răspuns:

DA