| anonim_4396 a întrebat:

Buna, as vrea sa primesc raspunsuri de la persoane care au trecut prin asa ceva. Cand ati fost muscata de un caine si v-ati prezentat la urgente, pe langa vaccinul antitetanos si antirabic si curatarea plagii se mai face vreo manevra\vaccin?
Plaga se curata cu betadina sau foloseau ceva mai special?
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Florin0012 a răspuns:

Eu când am fost muscat de câine, am fost direct la urgentă ca să nu se afecteze coleziunea. Antititanos, injecții, antibiotice. Astea le-am luat și mi sau făcut.